Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (foto) včera na tiskové konferenci prohlásila, že resort dělá vše pro to, aby se problém se zpožděnou výplatou dávek neopakoval. Zcela však tomu prý zabránit nemůže.
Podle ministryně se v tomto měsíci zpozdily dávky kvůli změnám v podpoře pěstounů a technickým chybám, za které podle ní může předchozí vedení, tedy exministr Jaromír Drábek, který se musel z ministerstva odporoučet kvůli korupční kauze svého náměstka Vladimíra Šišky.
„Ministerstvo i úřady práce přijaly taková opatření, která povedou ke stabilizaci výplat sociálních dávek, aby lidé dostávali dávky standardně a v obvyklých termínech, tak jak jsou na to zvyklí,“ řekla Müllerová.
Podle ní se zpozdily dávky převážně na Ústecku, a to asi 15 tisícům lidí. Dalším 15 tisícům se zpozdily v Olomouckém kraji.
Drábek ale odmítl, že by pochybil. „Vymlouvat se na mě je ubohé. Podle informací z ministerstva jsou problémy způsobeny softwarovými úpravami souvisejícími se změnou pěstounských dávek. Legislativní změna v pěstounských dávkách však byla schválena až po mém odchodu z ministerstva,“ sdělil Drábek.
Systém se podle náměstka Jana Vituly (TOP 09) zasekl. „Ten systém to akorát překlopil do druhého dne. Na technické úrovni nedošlo k nějakému zásadnímu technickému zpoždění,“ vysvětlil Vitula. Lidé ale čekali na dávky skoro týden. Celkem šlo o dávky ve výši 183 miliónů.
Dávky v pěstounské péči se sloučily s výplatou jiných dávek státní sociální podpory. Automaticky se tak změnily i termíny výplaty.
Podle ministerstva práce ale nikdo zákonnou lhůtu pro vyplácení dávek neporušil, výplatní termín je totiž až do konce měsíce.
Největší problémy s posunutím termínu mají matky samoživitelky. Na sociálních dávkách jsou často závislé. Třeba pro sedmadvacetiletou Michaelu z Olomouce jsou tři dny zpoždění hraniční.
„Platím nájem, vodu a elektřinu. Každá platba je vázána na určitý termín,“ vysvětluje svoji nervozitu při každém výplatním termínu. S majitelem bytu se žena nějak domluví, větší firmy ale problémům s platbami nerozumí. „Proč by taky měly, není to jejich problém,“ poznamenala.
Jistotu, že se problémy nebudou opakovat, nemáme
Jistotu, že už bude platit účty včas, ale ani po včerejším vystoupení ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) nemá.
„Učinili jsme sice taková opatření, která povedou ke stabilizaci systému, nemohu ale vyloučit, že se ještě někdy dávky na účty do patnáctého dne v měsíci nedostanou,“ řekla ministryně. Výplatu podle ní mohou znovu zbrzdit drobné poruchy nebo prodloužený víkend. Cesta, jakou peníze k lidem putují, je totiž podle ní nesmírně složitá.
„Z jednotných kontaktních pracovišť jde nejprve pokyn do krajských poboček úřadů práce. Ty ho přepošlou do jednotného výplatního místa. Odtud jde hlášení do České národní banky. A teprve pak putují peníze do České spořitelny,“ popisuje tuto cestu náměstek Roman Chlopčík.
Stačí, aby se v databance ocitla jediná chyba, a dávky se vrací na začátek. Údaje lidí se musí překontrolovat.
Nepovedlo se to
Poslankyně ODS Lenka Kohoutová vysvětlení komentovala: „Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě.“ Původní plán, jak posílat peníze z jednoho místa a naráz, se za ministra Jaromíra Drábka „poněkud nepovedl“. Přitom stál miliardy.
„Neudělalo s tím nic ani nové vedení. Odpovědní lidé, které kvůli korupci okolo systému vyšetřuje policie, se na ministerstvu stále pohybují,“ dodává Kohoutová. Naráží na bývalého šéfa odboru informatiky Milana Hojera.
Policie ho sice loni na podzim odvedla v poutech spolu s bývalým náměstkem Vladimírem Šiškou, na ministerstvo se ale hned po vazbě vrátil. „Nevykonává ale žádnou vedoucí funkci,“ podotkl náměstek ministryně Zdeněk Kadlec. Hojer se prý stal řadovým pracovníkem na odboru informatiky, který až do svého zatčení vedl.
Přidejte odpověď