Případy domácího násilí, stalkingu či znásilnění. S těmi se pracovníci Bílého kruhu bezpečí setkávají nejčastěji. Obětem pomáhají odbornými radami či asistencí.
PLZEŇ Trvalo to několik let. On ji psychicky i fyzicky týral. Ponižoval ji, dával jí najevo, že bez něj nic neznamená, že nic neumí. Do toho ji bil či smýkal za vlasy. A často i před jejich dvěma dětmi. Kromě toho ji opakovaně nutil k sexuálních praktikám, které jí nebyly po chuti. Navenek se přitom choval, že je všechno v pořádku, že vztah je idylický.
Vždy se vše cyklicky opakovalo. Když mu pohrozila odchodem, nebo už si balila kufry, obrátil. Vlastně i takto, „na usmířenou“, si pořídili druhé dítě. Dceru, která pak dalšímu násilí musela přihlížet.
Její jméno není důležité. Vězte však, že tento příběh vymyšlený opravdu není. Novinářům jej včera vyprávěla Monika Jelínková z Bílého kruhu bezpečí, která právě tento případ měla a stále má na starost. Její klientka, žena z Plzně, se s ní setkala nebo ji kontaktovala už dvacetkrát. Vyhledat pomoc ji přimělo, když ji její manžel znásilnil. Po šestnácti letech manželství se začala bát i o svůj život.
Tehdy se rozhodla pro radikální změnu. Požádala o rozvod, na svého partnera podala trestní oznámení. „Už se od něj odstěhovala, obě děti jí soud svěřil do péče. Pachatel byl nejprve ve vazbě, nyní už je vyšetřován na svobodě,“ líčí Monika Jelínková s tím, že pro klientku nastalo obtížné období, kdy musela vyřešit také svou finanční situaci.
„Po vypořádání majetku byla najednou bez auta, bydlení, bylo potřeba platit půjčky, které její manžel neplatil,“ přibližuje Jelínková a dodává, že od ní dostala klientka i rady, jak si vyřídit příspěvek na bydlení a podobné věci. Další rady se pochopitelně týkaly trestního řízení.
„Pro ni to bylo velmi traumatizující. Nevěděla ani, jak vše půjde za sebou, co může čekat,“ přibližuje Monika Jelínková. S ženou byla v kontaktu nárazově, jednou šestkrát sedmkrát za sebou, jindy se několik týdnů neozvala.
„Neposkytujeme péči, nabízíme intervenci,“ vysvětluje ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. Klientům jsou k dispozici také právníci, psychologové či sociální pracovníci.
Na plzeňskou pobočku Bílého kruhu bezpečí se nejčastěji obrací oběti domácího násilí, znásilnění a stalkingu. V tom se Plzeňský kraj příliš neliší od zbytku republiky. Pokud bychom měli mluvit v konkrétních číslech, Monika Jelínková se v Plzni ve třetím čtvrtletí letošního roku starala celkem o jedenáct klientů, maximálně o tři najednou.
Tisíce telefonátů
Petra Vitoušová přidává další čísla. Zhruba třetina volajících na celostátní DONA linku, určenou primárně obětem domácího násilí, totiž sdělí, odkud telefonuje.
„Můžeme říct, že z tohoto počtu bylo mezi lety 2001 a 2012 z Plzeňského kraje 4480 hovorů a 547 byly opravdu případy domácího násilí. To je nejvíc po Praze,“ upozorňuje Vitoušová. V roce 2012 takto identifikovali pracovníci 787 telefonátů z kraje, z nichž 32 popisovalo domácí násilí.
A co se týče plzeňské pobočky Bílého kruhu bezpečí v roce 2012, registrovala 66 osobních konzultací, 79 telefonických a 88 mailových.
Bílý kruh bezpečí pomáhá především obětem trestných činů, obrací se na něj ale i pozůstalí. Mezi všemi oběťmi se klade důraz na pomoc především těm zvlášť zranitelným, které potřebují citlivější přístup a vyšší péči, aby se postavily na vlastní nohy.
Reintegrace do společnosti po činu je náročnější. Tyto oběti tvoří zhruba pětinu obětí včetně pozůstalých.
Právě jim pomáhají případoví manažeři a psychoterapeuti, kteří od ledna v Bílém kruhu bezpečí díky finanční podpoře Evropského sociálního fondu působí. Jedním z nich je i Monika Jelínková.
„Jsou zaměřeni primárně na mimořádně traumatizované oběti, ať už jejich zranitelnost souvisí s věkem, handicapem, druhem trestného činu nebo způsobem jeho spáchání,“ vysvětluje Vitoušová s tím, že nová služba funguje od ledna 2013.
Letos nabyl na účinnosti Zákon o obětech trestných činů, který významně posiluje práva všech obětí, včetně obětí zranitelných. Zavedl také zmíněnou kategorii zvlášť zranitelných obětí.
Mladá fronta DNES
Barbora Němcová
Přidejte odpověď