Lékaři v Brně učí ode dneška do čtvrtka veřejnost rozpoznat hlavní příznaky cévní mozkové příhody, neboli mrtvice. Sestry v Nemocnici u svaté Anny rozdávají lidem letáky s informacemi o mozkové příhodě.
Nejdůležitější je podle nich přivolat rychlou pomoc, protože s každým prodlením šance na záchranu klesá.
Novinářům to řekl vedoucí lékař iktového programu Fakultní nemocnice u svaté Anny Robert Mikulík. Mezi nejdůležitější příznaky patří ochrnutí obličeje a paže a porucha řeči. Lidé se o mrtvici dozvědí na plakátech a letácích v nemocnici.
Při cévní mozkové příhodě odumírají každou minutu nenávratně až dva miliony mozkových buněk, léčba musí začít nejpozději do čtyř a půl hodiny. Podle Mikulíka je průměrný čas od počátku příhody k léčbě u pacientů 145 minut, z toho zhruba hodinu trvá procedura od přijetí v nemocnici přes vyšetření a zahájení léčby.
„Naším cílem je stlačit tento čas ke 40 minutám. Důležité ale je, aby pacienti cévní mozkovou příhodu sami rozeznali a zavolali si včas záchranku,“ podotkl lékař.
Dnes, ve středu a ve čtvrtek rozdávají sestry v nemocnici u svaté Anny lidem letáky s informacemi o mozkové příhodě. V chodbě jedné z budov je také výstava plakátů. Podle mluvčí nemocnice Anny Urbánkové ji denně může vidět kolem tisíce lidí. „Letos se zaměřujeme na prostory nemocnice, příští rok se akce možná rozšíří i do města,“ podotkla mluvčí.
Cévní mozková příhoda se podle Mikulíka stane jednomu ze šesti lidí. Po infarktu je to druhá nejčastější příčina úmrtí. Cévu v mozku ucpe krevní sraženina, která brání přívodu krve, a mozek postupně odumírá. Na dnešek připadá Světový den cévní mozkové příhody, v jehož rámci se lékaři v různých zemích snaží o osvětu.
Rizikovými faktory mozkové příhody jsou vysoký krevní tlak, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a celkově nezdravý způsob života.
Přidejte odpověď