Jak zamezit zneužívání dávek?

Václav Krása

V Radiožurnálu debatovali o zneužívání dávek zástupci politických stran, a to Václav Krása, Lenka Kohoutová a další….Jak tento nešvar chtějí řešit?

Účastníci debaty:
Václav KRÁSA, lídr KDU-ČSL v Plzeňském kraji

Miroslav Opálka, lídr Komunistické strany Čech a Moravy v Moravskoslezském kraji.

Leoš Heger, lídr kandidátky TOP 09 v Královéhradeckém kraji.

Číslo 5 na pražské kandidátce Občanské demokratické strany, to je Lenka Kohoutová.

Pavol Skalka, číslo 13 na kandidátce hnutí ANO ve Zlínském kraji.

moderátor: „Proč je dostatek peněz na feťáky, zatímco zdravotním sestrám se snižují platy?“ Miroslav Opálka, KSČM, jak byste odpověděl?

Co se týká tohoto problému, je to problém velký, protože jde o zdravotní a hygienické riziko celé společnosti, jestli si dobře rozumíme, tito lidé můžou roznášet infekční choroby vně, nejenom ve své komunitě a ta společnost se musí nějakým způsobem chránit, takže po té stránce že třeba otázka těch injekčních stříkaček má své opodstatnění, i když vnitřně s nima mám taky problém .

proč je na léčbu a na péči o závislé na drogách dost peněz v České republice, když se zároveň zdravotním sestrám snižují platy, souhlasíte s tím pohledem?

Miroslav OPÁLKA:
No, tak já nevím, jestli je dost peněz, protože ty organizace, které se zaobírají touto komunitou, by řekly asi, že je těch peněz taky málo. Já chci jenom říci, že některé peníze ta společnost v rámci své ochrany musí vydat, i když s tímto problémem bojuji vnitřně.,, pokud v tom systému bude málo peněz, no, tak prostě každý hledá, jakým způsobem s těmi penězmi vyjít, tady není jiná možnost, než udělat v celém systému pořádek, ale potom taky i ve zdravotním pojištění, protože není možné, jak jsem uvedl, zaměstnavatel vlastně se solidarizoval ještě s dalšími skupinami, protože zaměstnanců je 4 miliony a těch 6 milionů je vedle toho.

tématem předvolební kampaně je sociální tematika. Hnutí ANO, které tady zastupuje Pavol Skalka, ve svém volebním programu, pane Skalko, máte tuto větu: „Zajistíme sociální pomoc potřebným při zachování zásady efektivnosti a hospodárnosti.“ Co to znamená?

Pavol SKALKA:
To znamená, to, co se line jako červená nit celou naší kampaní, udělat pořádek, jasné pravidla, udělat přehledné hospodaření, především vybrat dost peněz na tuto oblast. Když budeme mít dost peněz, které jsou tu velké rezervy ve výběru daní, velké rezervy, které utíkají korupcí, když tohle to se podaří, tak pak nám skutečně musí zůstat peníze i na tyto skupiny obyvatel. Víme, jak za minulých vlád …

A to opravdu plyne z věty „zajistíme sociální pomoc potřebným při zachování zásady efektivnosti a hospodárnosti?“

Pavol SKALKA:
Samozřejmě musí tam platit stejná pravidla v rozdělování dávek, nesmí docházet ke zneužívání třeba dávek na bydlení tak, jak se to teďka děje v současném stavu. Musíme udělat něco s tím, jak funguje u nás exekuce, kde tito sociálně slabí jsou ještě tlačeni dolů tím, co se děje v této oblasti. Je to, je to, je tam spousta věcí, které se neřešily, si myslím, za minulé vlády anebo za minulých vlád a je potřeba tam zavést pořádek, aby tam byla stejná pravidla pro všechny i ve smyslu té pozitivní, i té negativní diskriminace, aby nebyla, která si myslím, že se teďka děje.

Téměř ve všech volebních programech je zmíněn moment zneužívání dávek, vy jste zmínil zneužívání doplatku na bydlení.

Pavol SKALKA,:
To je taková otázka, která si myslím, že není jenom věcná, ale i v tom, že vede k strašnému znechucení ztratit důvěru ve stát, jo, čili to je všechno potřeba …

Víte, co mě zajímá? Které další dávky jsou zneužívány?

Pavol SKALKA,
Ne, moc dalších dávek není. Jsou zneužívány další dávky, samozřejmě. Přijíždí si mercedesama, řeknu takový ten klasický příklad, co se říká, pro dávky lidé, není to dohledatelné. Lidi s velkým majetkem, kteří berou dávky, pracujou v cizině, je tady nepořádek. Máme nepořádek v naší zemi.

Ještě jednou se omlouvám, pane Skalko, jak to víte?

Pavol SKALKA,
Vidím to, potkávám to, vidím to jako každý z nás.

Potkáváte lidi v mercedesech, jak si přijíždějí pro sociální dávky?

Pavol SKALKA
Vím o takovýchto lidech samozřejmě, potkávám je, smějou se těm, co pracujou. A to nejsme v oblasti, já třeba nežiju zrovna v oblasti, kde by to byl velký problém. Ty oblasti, kde ty problémy jsou mnohem vyostřejnější, jsou jinde, ale i tam ty /nesrozumitelné/ jsou samozřejmě.

Lenka Kohoutová, ODS.

Lenka KOHOUTOVÁ
Já jsem chtěla ke zneužívání dávek. Každý, kdo zná zákon o hmotné nouzi, tak ví, že jsme do něj zabudovali takzvané testování dávek, to znamená, že už dneska nikdo v mercedesech pro dávky si nejezdí a kdo chce dávky v režimu hmotné nouze, tak je podroben sociálnímu šetření nebo měl by být podroben sociálnímu šetření, tam říkám měl by být z toho důvodu, že stále nefungují dobře úřady práce kvůli ICT systémům, které jsou nefunkční a za které jsme vyhodili spoustu peněz zbytečně. Ale je tam jedna položka, která je nesmírně důležitá, každý, kdo dostává dávku v hmotné nouzi, v hmotné nouzi, tak se testuje jeho majetek. V případě, že majetek má, tak dávky v hmotné nouzi mu nemusí být přiznány v takové výši.

Jestli tomu úplně správně rozumím, paní Kohoutová, tak si myslíte, že, nebo jste přesvědčena o tom, že vyjma doplatku na bydlení sociální dávky nejsou zneužívány v Česku?

Lenka KOHOUTOVÁ:
Já se domnívám, že jsou, jenom říkám, že jsou nástroje k tomu, jak tyto dávky, jak ošetřit zneužívání dávek. Máme dvě formy zneužívání dávek, jedna je skrytá, to jsou takové ty fingované samoživitelky maminky, které sice s tatínkem žijí, ale v podstatě nejsou sezdány a pobírají dávky v hmotné nouzi, to se, to se jaksi sociálně šetří velmi složitě. Pak máme zneužívání dávek, které je o tom, že například někdo bohatne na ubytovnách, protože sociální šetření nezajde až tak daleko, jak v režimu hmotné nouze může, a to je o tom, že příspěvky na bydlení se mohou dávat pouze ve výších, které jsou v místě obvyklé, to znamená, že kdyby někdo šel na sociální šetření na ubytovnu, tak nikdy nemůže přiznat takto vysoký, vysokou část, proto my říkáme, že na jedno lůžko dáme maximálně 1000 korun a to ještě na přechodnou dobu a spíš chceme řešit prostupné bydlení a sociální bydlení v této oblasti.

Leoš Heger za TOP 09, kdybyste na to měli vliv po volbách, měnili byste nějak zásadně systém nebo vůbec tu formu výplaty sociálních dávek?

Leoš HEGER,
Tak já řeknu na úvodu jednu obecnou věc, že problémy sociálního systému jsou všude na světě a vede se obrovská diskuse o sociálním státu, jak ho upravit, aby opravdu fungoval. A není to jenom nějakou liknavostí vlád té naší, minulých, současných, ale je to prostě opravdu světový problém a jestli lze něco dělat, tak to jsou dvě věci, jednak, aby ty dávky nebyly zneužívány a ta druhá věc je, aby ten systém byl efektivnější, nebylo v něm příliš byrokracie, která to zdražuje a potom jaksi se tam lépe pluje těm rybám, kteří, které to zneužívají. A konkrétně tedy k tomu, co my si představujeme, že by se mělo dělat, okolo té hmotné nouze už tady paní kolegyně Kohoutová zmínila a já bych jenom řekl, že tam taky bylo dáno pravidlo, že je ta hmotná nouze vázaná na školní docházku, že tam se to kontroluje. A jinak je velká oblast nebo dvě oblasti ještě jsou, kde se zasáhlo, jednak to bylo v oblasti nezaměstnanosti. U té nezaměstnanosti je potřeba vždycky dělit ten počet nezaměstnaných na tu část, která nechce pracovat, a na tu část která by ráda pracovala a nemůže sehnat práci, a tam ta řešení jsou různá. A udělal se takový zásah, který nevyšel, protože ho zrušil Ústavní soud, a to byly ty veřejné práce a …

A to vy se chystáte nějakým způsobem vrátit jaksi do hry?

Leoš HEGER,:
My to máme v programu, že bychom chtěli hledat ústavně a sociálně konformní řešení, aby se to vrátilo do hry. A druhá věc jsou příspěvky na péči, které se tady zaváděly někdy mezi rokem 2004, 2006 a tam je také nutný zpřísněný dohled, aby ty příspěvky byly opravdu používané na péči.

Václav Krása zastupující lidovce. Citace z vašeho programu: „Budeme důsledně prosazovat adresné vyplácení dávek a zamezení jejich zneužívání.“ Když dáme stranou ten už tolikrát zmiňovaný příspěvek na bydlení, tak, jak to chcete udělat, abyste zamezili tomu, jak o tom říkáte zneužívání dávek?

Václav KRÁSA,:
My chceme především výrazně posílit sociální práci, to, co tady bylo provedeno v minulém volebním období, že vlastně byla zničena sociální práce na obcích, kde obce přesně viděly na každého občana a dokázaly posoudit jeho sociální situaci, tak tam se samozřejmě dalo dohledat, zda ten občan ty dávky zneužívá nebo ne. Je to od toho, že chceme zásadně omezit lichvu, je to o tom, že chceme zásadně omezit hazard a podobně, čili, aby tyto dávky nebyly využívány tímto podivným způsobem, ale aby sloužily rodinám, čili aby jejich využití bylo skutečně na ten účel, na který je a to je výrazné posílení sociální práce, to musíme vlastně obnovit, protože to tady minulá vláda zcela zničila.

Studie jasně říkala, že před rokem 2012 to zneužívání sociálních dávek činilo asi 1,3 % pouze, čili není to věc, kterou všichni mají v programech, která je zásadní pro ten systém. Bohužel ale to, co se stalo …

Pardon, i lidovci ji tam mají.

Václav KRÁSA:
Ano, říkám, mají to všechny strany, protože to vypadá jaksi volebně velmi pěkně.

Vypadá to, že, pane Kráso, že i vy jste tomu taháku volebnímu podlehli.

Václav KRÁSA
Ale já jenom to říkám tak, jak já to cítím. Ten problém je v tom, že opravdu v současném období dochází k zneužívání dávek, to především dávky na bydlení, ale to je opravdu činností té minulé vlády, to prostě jinak nelze nazvat.

Poznámka Miroslava Opálky.

Miroslav OPÁLKA, lídr KSČM v Moravskoslezském kraji:
Já si myslím, že to zneužívání dávek nepřichází jenom ze strany těch potřebných občanů, ale že ten systém využívají i jejich zaměstnavatelé, když jim budou platit nízkou mzdu, tak samozřejmě ten stát bude doplácet na ty sociální dávky. Když jim budou dávat něco na ruku a zbytek jako si budou tahat ze systému sociálních dávek, tak je to zneužívání těchto dávek prostřednictvím některých zaměstnavatelů.

podle pořadu Radiožurnálu zaznamenala invArena

(18, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.