Postižení by měli mít větší šanci sehnat práci

Lidé se zdravotním postižením by měli mít větší šanci získat práci. Vyplývá to z dohody, kterou podepsali zástupci Pardubického hejtmanství, neziskových organizací a krajské hospodářské komory. Subjekty se budou snažit vytvořit  lepší podmínky pro sociální podnikání v kraji.

„V Pardubickém kraji je řada firem, které by se mohly zapojit, ale nevědí, jak na to,“ řekl krajský radní Pavel Šotola (KDU-ČSL).

Kraj má například připravený evropský projekt za tři miliony korun pro firmy, které mají zájem zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Nadále by se v kraji měly konat takzvané burzy filantropie, v nichž se neziskové organizace ucházejí se svými projekty u podnikatelů a veřejné správy o podporu. Jen za loňský rok se podařilo vybrat na 22 záměrů 800 tisíc korun.

„Věřím, že dohoda nastaví lepší spolupráci mezi veřejnou správou, neziskovým sektorem a podnikateli. Neziskovky mají často klapky na očích a neumějí se pohybovat v podnikatelském prostředí,“ řekla předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka Jolana Štěpánková.

Nově vstoupila do spolupráce také hospodářská komora, která sdružuje množství drobnějších podnikatelů i větších firem.

„Řada podniků sice nemá možnost zaměstnávat lidi se zdravotním postižením přímo, ale může si kupovat služby od jiných firem, které tyto zaměstnance mají,“ řekl předseda představenstva Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Miloš Huryta.

„V současné době je mnoho firem, které svým charakterem výroby nemohou zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Ale mohou si zaplatit úklid, catering, administrativu od firem, které mají možnost tyto lidi zaměstnat. Situace se zlepšuje, ale je to běh na dlouhou trať,“ řekl Huryta.

Hospodářská komora má podle něj například větší šanci sdružit víc firem, které mají například chuť podpořit projekty neziskových organizací a zaplatit je. Je podle něj lepší vybrat větší částku najednou na konkrétní projekt, než nabízet jen dílčí pomoc.

Podepsaná dohoda má celkem čtyři body. Nadále se budou konat burzy filantropie a neziskové organizace se budou snažit najít i jiné způsoby, jak svoji činnost podpořit. „Dále je to oblast sociálního podnikání. Je to činnost, o které se hodně mluví, ale zatím málo činí. Musíme podpořit oblast vzdělávání. Neziskovky mají vzdělávací programy pro zdravotně postižené. Důležitá je i vzájemná prezentace výsledků spolupráce všech sektorů,“ dodal krajský radní Šotola.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.