Hroutí se mu páteř. Přesto snížili příspěvek

ilustrační foto: machold / sxc.hu

David Machold z Opavska (foto) je mentálně i tělesně postižený. Hroutí se mu páteř a je na tom stále hůře. Přesto mu úřad příspěvek na péči snížil a příspěvek na dopravu mu odebral úplně.

Přesto mu příspěvek na péči Ministerstvo práce a sociálních věcí snížilo a příspěvek na dopravu mu odebralo úplně. Podejte správní žalobu na stát, radí Davidovi a podobně postiženým pacientské organizace.

David se pořád usmívá a nechce dát najevo, že ho něco bolí. Po každé hodině ve škole si přitom musí na chvíli lehnout, aby vůbec mohl pokračovat. Vleže cestuje i ve speciálně upraveném autě, které rodiče koupili před pěti lety. Loni požádali o peníze na nové. A neuspěli. Takhle vozí Macholdovi syna Davida každý pracovní den do školy a zase zpátky domů. Měsíčně je to přijde na 4 000 Kč.

Jarmila MACHOLDOVÁ, matka Davida:“On se ani neohne, nepustí ho to.“

David je jediný v Česku s konkrétní chromozomální poruchou, její ostatní nositelé zemřeli do 7 let věku. Už druhým rokem mu páteř drží kovové tyče a jeho stav se dál zhoršuje.

Jarmila MACHOLDOVÁ, matka Davida:“Teď bojujeme i s tím, aby trošku přibral, aby se udržel v kondici, vydržel sedět nebo chodit.“

Dostávali příspěvek na benzín za rok a stát jim ho zrušil. Jarmile Macholdové snížili příspěvek na péči z 12 000 Kč na 8 000 Kč. Posudkový lékař hodnotil Davida jinak než specialista.

posudek MUDr. Františka Hýži, posudkového lékaře OSSZ Opava:“Nejde o osobu, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí.“

posudek MUDr. Dušana Sýkory, specialisty na chirurgii páteře, Hornická nemocnice Karviná:“Jedná se o pacienta s těžkým funkčním postižením osového systému.“

ministr František Koníček vyzýval podobné případy, aby požádali o přezkum podobných rozhodnutí, že jim vyjdou vstříc. Udělala to oběť metanolu z Havířova Vladimír Lipina, i rodiče jiného těžce nemocného kluka, Matyáše Chomistka z Domaslavic.

Štěpánka FILIPOVÁ, mluvčí, Ministerstvo práce a soc. věcí ČR:“Na MPSV ČR měsíčně přijde zhruba 30 – 40 podnětů k přezkumnému řízení. Procentuelně nesledujeme, kolik z přezkumů dopadne lépe či hůře.“

Poradna Národní rady osob se zdravotním postižením ale rodinám s takovým problémem doporučuje jít ještě dál, podat správní žalobu na stát.

Zuzana KAŠPÁRKOVÁ, poradna Národní rady osob se zdravotním postižením, Ostrava:“Je nutné žalobu podat ve lhůtě 60 dní od doručení rozhodnutí. Je dobré vědět, že je zcela bezplatná.“

Ani David to nevzdává. Na otázku, co by on nejraději chtěl, se dozvídáme – jezdit s velkým bavorákem jako Kobra 11.

podle reportáže České televize zaznamenala invArena

(70, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.