Ve Dvoře léčí oči dětem 60 let. Sami jsou „neviditelní“

Léčebna zrakových vad ve Dvoře Králové nad Labem zůstala v republice posledním zařízením svého druhu. Věnuje se dětem se šilháním a tupozrakostí, tedy s vadami, které se v mladším věku dají zlepšit. V posledních letech však léčebně ubývají pacienti. Rodiče se o ní někdy ani nedozvědí.

Jak vypadá dítě s tupozrakým okem? Na první pohled je to normální devítiletá slečna v brýlích. Když má však jedním okem přečíst písmena na světelné tabuli, podaří se jí to teprve z metrové vzdálenosti. Její rodiče pro ni našli Léčebnu zrakových vad ve Dvoře Králové nad Labem jako jednu z posledních šancí na zlepšení. Jenže zázraky jim ani tady neslíbí.

„Dcera se léčí se šilháním už od osmi měsíců. V Praze nám nabídli operaci a při tom zjistili, že je tupozraká. Jezdili jsme tam nejdřív častěji, teď už jen jednou za rok a vždy nám pan doktor řekl, že už se s tím nedá nic dělat, obzvlášť když už je jí přes šest let,“ říkají Jiří a Petra Březinovi z Libuně u Jičína.

Dodržovali vždy rady lékařů a zdravé oko pravidelně zalepovali, aby to druhé trénovali. Rozhodně však chtějí zkusit ještě léčebnu. „Bohužel nám tuto možnost nikdy nikdo nenabídl,“ litují.

Tupozrakost je zhoršení zrakové ostrosti oka. Zrádná je v tom, že se nedá rozeznat na první pohled. Stačí, když dítě trošku šilhá, a mozek přestane používat oko, které hůř vidí. Nahradí ho zcela tím zdravým. Jenže dítě tím přichází o hloubkové vidění a hůř se orientuje, dokonce pokud by ho vůbec nepoužívalo, může na jedno oko až oslepnout. Dětí s touto vadou bývá v populaci okolo 4 procent.

Pokud se na tupozrakost přijde včas, je možné ji cvičením zlepšit, ale po osmém roku věku dítěte už to jde hůř. „Léčbu nezaručím, ale oko posílíme cvičením. Děti se dívají do přístroje, musí dostat třeba pejska do boudy nebo vojáčka do strážnice. Vždycky dětem říkám, že potřebujeme dosáhnout toho, aby spolu oči zase kamarádily. Je to přece párový orgán,“ vysvětluje vrchní sestra léčebny Jana Štěpánová.

Podobných zařízení bylo po republice víc, ale dvorská léčebna přežila jako poslední. Nyní ji spravuje Královéhradecký kraj a je součástí Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. Podobně jako dětské léčebny se však v posledních letech potýká s tím, že přichází stále méně pacientů.

Zdejší personál pro to nemá vysvětlení, pojišťovny ani předepisující lékaři nic přímo neřeknou. Vliv má určitě i stokorunový poplatek za pobyt dítěte na den. „Léčeben bývalo hodně a asi už jich není tolik potřeba. Oční ambulance nyní zachytí a odléčí většinu případů a k nám se dostanou děti už s výraznou vadou, která se v ambulanci nelepší. Je tam mnohem těžší dosáhnout nějakého pokroku,“ míní vrchní sestra.

Léčebna má třicet lůžek a komplexní péči zajišťuje dětem od 4 do 12 let. Má speciální mateřskou i základní školu. Ročně se tu léčí kolem dvou stovek dětí při šesti až sedmitýdenních pobytech. Aby se dětem nestýskalo, mají tu své zvyklosti – po obědě sladkost z domova, páteční zákusek, víkendové návštěvy, čas na telefonování.

Pobyt v léčebně je rozplánovaný na hodiny tak, aby děti průběžně procvičovaly oči pod dohledem ortoptistek. Když mají hotovo, malé děti si jdou skládat puzzle nebo stavebnici jako v běžné školce, jenže s okluzory na zdravých očích. Větší děti v učebně ještě trénují na přístrojích anebo jen vyšívají či navlékají korále.

„Pokud se neléčí šilhání a tupozrakost, znamená to pak horší uplatnění v profesi. Dobré vidění potřebuje vědec s mikroskopem, řidič, pilot i lidé pracující ve výškách, jako jsou pokrývač či zedník. V administrativní práci takový člověk v blízké budoucnosti nebude schopen používat 3D monitor,“ popisuje vrchní sestra.

Léčebnu zrakových vad ve Dvoře Králové založil roku 1953 primář očního oddělení ve dvorské nemocnici a průkopník československé ortoptiky Eduard Drahanský. Za 60 let prošlo léčebnou téměř 12 tisíc dětí s tupozrakostí a šilháním.

Léčebna v městské budově se koncem roku dočká výměny oken za necelý milion korun, o náklady se podělí s městem a krajem. Letošní oslavy vyvrcholí 1. listopadu odbornou konferencí o nových trendech v léčení očních vad. Více o pobytech je na webu www.ocnilecebna. cz.

FAKTA Léčebna ve Dvoře * Léčebna je umístěna v třípodlažní budově, ve které jsou tři třídy, tři prostorné ložnice, dvě jídelny či velká společenská místnost. * Kapacita léčebny je 30 lůžek. Během roku se v léčebně odléčí okolo 200 dětí v 7 turnusech dlouhých 6 – 7 týdnů. * Provoz zajišťuje 20 pracovníků. * Výhodou pobytu v léčebně je skutečnost, že dítě je v dopoledních a dle potřeby i v časných odpoledních hodinách v péči zdravotnických pracovníků (lékařů, ortoptistek, zdravotních sester) a po skončení léčebných úkonů a ortoptických cvičení nepodléhá nemocničnímu režimu. * Léčebna má v areálu vlastní zahradu s bezpečným moderním hřištěm a v letních měsících také malý bazén.

Mladá fronta DNES

1 komentář

  1. To je dobře, že tato léčebna existuje. Pro všechny rodiče: zajistěte svým dětem pobyt v léčebně na leden a únor – to se nebudou platit žádné regulační poplatky.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.