Britští vědci pracují na technologii, která přeměňuje obraz na zvuk. Projekt má umožnit nevidomým lépe se orientovat v prostoru a testy prokázaly, že tato metoda je v současnosti účinnější než lékařské zákroky jako například transplantace kmenových buněk do sítnice.
Brýle, které koukají, nebo spíš poslouchají za vás. Zatím jde spíše o tréninkovou metodu. Lidé se učí rozpoznávat, jak zvuk popisuje danou věc a kde v prostoru se nachází.
Michael PROULX, vedoucí výzkumu:“Zařízení vezme obrázky z brýlí a každému tvaru přidělí jinou zvukovou frekvenci. Postupuje zleva doprava. Vysoké objekty mají vysoké tóny a nízké objekty mají nízké tóny.“
Jak je známo, slepci mívají trénovanější sluch než lidé, kteří vidí. Pacienti se učí pracovat se zvukovými vjemy a také se svou představivostí. Netrvá to dlouho a jsou schopni se naučit pohybovat například po neznámém bytě.
Dave BROWN, výzkumník:“Nezkušení uživatelé byli ve většině našich pokusů po čtyřech hodinách schopni rozlišit a lokalizovat objekty daleko za hranicí náhody. Čím více trénujete, tím lepší to samozřejmě je.“
Orientaci v prostoru napomáhá stereofonní systém. Zvuk, který popisuje objekty nalevo od člověka, jde z levého sluchátka a věci napravo z pravého sluchátka.
Zdokonalováním této technologie, která je určena především pro používání uvnitř budov, chce britský tým dosáhnout alternativy k zatím nepříliš efektivním operacím očí.
podle reportáže televize Nova zpracovala invArena
Jo, koupím si ty brýle a seberou mi příspěvek na mobilitu a průkaz OZP, už se přece mohu orientovat. A možná mi seberou i důchod, vždyť už přeci „vidím“. Co na tom, že nevidím detaily, to přece nic není..