Odkdy platí daňová úleva na průkaz ZTP/P? Nenechte se připravit o peníze

Postižený syn dostal průkaz ZTP později než měl na něj nárok. Počítá se daňové zvýhodnění na postižené dítě od data platnosti průkazu nebo od data, kdy na něj vznikl nárok? Dočtete se v článku….

 

 

Jak vyplývá z § 34 odst. 5 zákona 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, průkaz ZTP/P náleží osobám, které jsou pro účely příspěvku na péči považovány za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni III nebo IV.

Pětiletý syn čtenářky byl v roce 2012 uznán za závislou osobu ve III. stupni. Proto mu byl přiznán příspěvek na péči ve výši 9000 Kč měsíčně, a to od dubna zpětně, na základě žádosti z 15. 4. 2012.

Na jeho průkazu ZTP/P je ale uvedeno, že platí od 20. 10. 2012. Zákon o daních z příjmů v § 35c odst. 2 přiznává nárok na daňové zvýhodnění v dvojnásobné výši (13 404 x 2 = 26 808 Kč za kalendářní rok) pouze tehdy, jedná – li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P.

To znamená, že vzhledem ke skutečnosti, že syn je tímto držitelem od 20. října, nárok na dvojnásobek daňového zvýhodnění má matka dítěte podle tohoto ustanovení až od listopadu, tedy od měsíce, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Tak to také posoudil finanční úřad.

S tím však matka dítěte nesouhlasila a úlevy se domáhala za období ode dne, kdy synovi náležel tento průkaz. Pak by totiž měla nárok na zvýhodnění už od května.

Podle „selského rozumu“ je její požadavek logický. Datum platnosti, které je na průkazu uvedeno, nemusí být v praxi totožný s nárokem na průkaz ZTP/P. Vzájemná neprovázanost dvou právních norem vede v tomto případě k finanční újmě občana.

Generální finanční ředitelství doporučilo správcům daně, aby za držitele průkazu ZTP/P pro účely daňového zvýhodnění považovali také osoby, které předloží rozhodnutí příslušného orgánu o poskytnutí příspěvku na péči osobě závislé na pomoci jiné osoby ve III. a vyšším stupni.

Totéž platí i u slevy na manželku (manžela), která je držitelkou průkazu ZTP/P, kde se při nepřekročení jejího příjmu 68 000 Kč sleva 24 840 Kč zvyšuje na dvojnásobek, nebo u slevy ve výši 16 140 Kč, na kterou má nárok poplatník, který je držitelem průkazu ZTP/P.

Proto si mohou poplatníci, kteří přišli v roce 2012 striktním uplatněním textu zákona o toto dvojnásobné daňové zvýhodnění a splňují benevolentnější požadavky GFŘ, podat za toto zdaňovací období dodatečné daňové přiznání na nižší daň.

Za letošní rok mohou nárokovat dvojnásobek daňové úlevy v řádném přiznání.

2 komentáře

  1. Dobrý den,
    nevíte zdali doporučení Generálního finančního ředitelství správcům daně je časově omezeno, nebo zdali platí i pro rok 2016. Jsem v podobné situaci ale za rok 2016.
    Děkuji

  2. Manželka podávala daňové přiznání za rok 2013. Chtěla uplatnit slevu na dani za 2013 na manžela, který byl do 30.9.2013 držitelem průkazu ZTP. Po tom datu musel průkaz odevzdat a teď se řeší jeho prodloužení, nebo překvalifikování na TP. Manželka nemohla slevu uplatnit a musela manžela „vyhodit“ a dát daňové přiznání bez manžela, protože pracovnice FÚ po ní chtěly manželův průkaz ZTP a nechtěly uznat potvrzení ze soc. úřadu, který průkaz vystavil.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.