V publikaci Tiché rozhovory nahlédnete do světa lidí se sluchovým postižením autorů Lucie Křesťanové a kol. Obsahuje rozhovory s 20 neslyšícími a nedoslýchavými lidmi, kteří se výrazným způsobem prosadili v profesním životě v majoritní společnosti i ve společnosti lidí se sluchovým postižením (divadlo, poezie, sport, vědecká práce, lingvistika znakového jazyka, práce v organizacích neslyšících a pro neslyšící, prosazování práv a zájmů neslyšících a další).
Kniha seznamuje čtenáře formou rozhovorů s tím, jak vypadá život lidí s různým typem sluchového postižení, jaké mají životní zkušenosti, jaká byla jejich životní dráha a např. i s tím, s jakými potížemi se v životě potkali a jak je překonali.
Tato publikace je výsledkem práce 13 zaměstnanců (neslyšících a nedoslýchavých redaktorů), kteří ve Federaci rodičů a přátel sluchově postižených pracovali v rámci projektu Regionální redakční centra pro neslyšící.
Každá osobnost je nejdříve stručně představena ve vstupním textu. V něm se dozvídáme o tom, kdo tato osobnost je a jaká je její životní a profesní dráha. Po tomto úvodním textu následuje samotný rozhovor.
Rozhovory jsou doplněny ilustračními fotografiemi ze současnosti, ale i fotkami historickými, které zachycují důležité události v životě každé osobnosti, ať už jde o obrázky z dětství, či z pozdějšího osobního nebo profesního života.
Nejstaršími zpovídanými osobnostmi, jejichž životní příběh si mohou čtenáři přečíst, jsou Otto Panský (předseda jihlavských organizací neslyšících), Jaroslav Dědič (reprezentant neslyšících ve sportovní střelbě) a Jaroslav Macháček (sklářský mistr, tlumočník znakového jazyka a dlouholetý pracovník Svazu invalidů).
Naopak nejmladší generace je zastoupena Martinem Kuldou (spoluzakladatel a předseda organizace 3Dimenze), Terezou Wagnerovou (reprezentantka neslyšících sportovců v atletice), Radkou Novákovou (lingvistka a odborná asistentka oboru čeština v komunikaci neslyšících), Petrou Vaňurovou (herečka a koordinátorka Divadla Neslyším), Michalem Jágrem (vědecký pracovník), Petrem Vysučkem (zakladatel občanského sdružení Pevnost) a mnoha dalšími. Svým životem čtenáře provede i Věra Strnadová (neúnavná bojovnice za práva a zlepšování životních podmínek lidí se sluchovým postižením), Josef Brožík (pedagog, scenárista, lektor, tlumočník znakového jazyka), Eliška Vyorálková (básnířka), Zlatuše Kurcová (moderátorka a herečka pantomimy) a řada dalších.
Na konci této publikace je uvedeno třináct medailonků autorů knihy, samotných redaktorů. I to je zajímavé čtení, kde čtenář najde nejen informace, kdo je kdo, ale třeba i to, proč se vlastně redaktoři přihlásili do projektu redakčních center a o čem nejraději píšou.
Příběhy jednotlivých lidí se od sebe liší nejen tím, že se každý ve svém životě věnoval něčemu jinému, ale také tím, odkud pochází, i tím, v jaké rodině vyrůstal. V publikaci je možné najít rozhovory s lidmi, kteří pocházejí z neslyšících rodin a byli vychováváni ve znakovém jazyce, ale samozřejmě i s jedinci ze slyšících rodin, které rodiče vychovávali výhradně orálně nebo i s využitím znakového jazyka. Najdeme zde zpovídané, kteří na své dětství vzpomínají s láskou, i ty, jejichž dětství nebylo úplně jednoduché. Jsou tu osobnosti, které se hlásí ke komunitě neslyšících, ti, kteří se pohybují v obou světech, slyšících i neslyšících, i ti, kteří se ke společenství neslyšících nehlásí.
Velmi hezky se v publikaci ukazuje také to, co je jiné: jak se žije lidem se sluchovým postižením ve slyšící společnosti. V rozhovorech najdeme zmínky, s jakými zkušenostmi se neslyšící a nedoslýchaví lidé setkávají v každodenním životě, když jdou na úřad, k lékaři nebo jen do obyčejného obchodu atd. Zajímavé jsou také pasáže z rozhovorů, v nichž neslyšící lidé vzpomínají na svoje školní léta, na to, jakým vzděláváním prošli a s jakým přístupem učitelů se setkali. Publikace se tak stává také dobovým dokumentem, zachycuje historii nejen vzdělávání, ale i toho, jak neslyšící a nedoslýchaví lidé žili v dobách minulých. Zároveň mohou čtenáři sledovat i to, jak se jejich život a životní podmínky postupem doby proměňují, což je zřejmé při srovnání rozhovorů s lidmi starší a mladší generace.
Křesťanová , L. a kol. Tiché rozhovory. Nahlédněte do pestrého světa lidí se sluchovým postižením. Praha: Federace rodičů a přátel sluchově postižených, 2012. 181 s. ISBN 978-80-8679226-2.
Přidejte odpověď