Výuka seniorů

Téměř čtyřicet tisíc českých seniorů studuje na univerzitách třetího věku. Ty nabízejí přes 700 vzdělávacích programů, třeba základy práce na počítači. Kromě nových vědomostí senioři získávají i pocit sebeúcty a úspěchu. Stále častěji se do studia zapojují senioři na venkově.
Výuku pro seniory podle reportáže  TV Barrandov nabízí všechny vysoké školy. Za studiem se ale penzisté můžou vydat i do místních knihoven, nebo klubů a to díky nové formě studia virtuální univerzitě.

Klára NEHODOVÁ, Česká zemědělská univerzita:
Je určena především pro seniory z regionu, to znamená i z těch nejmenších lokalit z důvodu toho, aby oni též mohli studovat.

Raritou je obec Vlčí, která má pouze 65 stálých obyvatel a z toho devět studujících seniorů. Ti se spolu na přednáškách setkávají vždy jednou za čtrnáct dní.

Klára NEHODOVÁ, Česká zemědělská univerzita:
Druhá velmi důležitá věc mimo vzdělávání je samozřejmě ten sociální kontakt, protože oni se setkávají v místě svého bydliště, takže se navzájem velmi dobře znají, zvláště v těch malých obcích, nemají před sebou žádné nějaké obavy.

S učivem pomáhá seniorům často i rodina.

nejmenovaná osoba:
Mám vnuka, je mu 24 a skončil vysokou školu teď a syn mi studuje dálkově VŠE, teď si dělá inženýra.

Mezi obory, které studenti – senioři studují patří nejenom základy i práce na počítači a cizí jazyky, ale také základy čínské medicíny, astrologie, nebo základy lesnictví.

nejmenovaná osoba:
Tady žádné zkoušky nejsou, tady se spíš u té univerzity třetího věku hodnotí docházka. Tak člověk se chce něco naučit, my sem chodíme proto, abychom se něco naučili, tak se snažíme třeba i těch 100%.

Studenty univerzit třetího věku se kromě důchodců mohou stát i invalidní důchodci, nebo nezaměstnaní nad padesát let.

podle reportáže  TV Barrandov zaznamenala invArena

(58, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.