Domovy pro lidi s demencí jsou dobrý byznys

ilustrační foto: Tim & Selena Middleton / Flickr.com

I když se lidský život stále prodlužuje, na stařeckou demenci zatím medicína lék nenašla. Odborníci odhadují, že jen u nás je takto postižených až 130 tisíc lidí, do roku 2050 jich bude čtyřikrát víc.
Někteří si na demenci především starších spoluobčanů založili úspěšné podnikání v sociální sféře. Například společnost Anavita vybudovala za pouhé tři roky čtyři domovy pro seniory s demencí, převážně s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí. V Šanově na Znojemsku, v Modřicích na Brněnsku, v Terezíně na Litoměřicku a v Praze-Vysočanech.

Jedno lůžko se pořídilo zhruba za 700 až 800 tisíc korun, tedy za poloviční náklady ve srovnání s domovy v režii státu. V domovech zřizovaných státem platí klienti za měsíc zhruba deset tisíc korun, v zařízeních společnosti Anavita účtují o až osm tisíc víc. Přitom měsíční náklady dosahují na jednoho klienta ve všech typech domovů přibližně od 20 do 30 tisíc korun.
Anavita nemá žádné státní dotace, jen státní příspěvek na péči podle stupně postižení klienta. Vyšší cena se vysvětluje tím, že jejich klienti mají balíček služeb – pedikúru, manikúru, kadeřníka, pitný režim, aktivizační službu, cvičení. I doprovod k lékaři, za který v některých zařízeních účtují stokoruny za hodinu.

Společnost Anavita byla převzata společností SeneCura s.r.o., která má v ČR síť s 12 zařízeními. SeneCura patří v Rakousku k hlavním poskytovatelům péče a je součástí francouzské skupiny Orpéa, která se 775 pečovatelskými a zdravotnickými zařízeními a přibližně 79.800 lůžky ve Francii, Belgii, Německu, Španělsku, Itálii, Švýcarsku, Číně, Polsku, České republice a Rakousku patří k lídrům trhu v Evropě.

(18, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.