Drábek: Tabulky jsou pro posudkové lékaře jen vodítkem

 Přežil transplantaci plic i srdeční operaci. Posudkoví lékaři mu ale průkaz ZTP odebrali, protože se jeho choroby nevejdou do nových tabulek. Exministr práce Jaromír Drábek však podle Reportérů ČT tvrdí, že tabulky jsou jen vodítkem.

Rudolf Kostan. Než začal mít zdravotní problémy, pracoval jako svářeč. Dnes je z něj ale nemocný muž.

Kostan:
Já jsem vlastně žil jako každej, spíš jako hyperaktivnějším způsobem života, snažil jsem se všechno možný stihnout, co se dalo stihnout, plánovat sny, jako každej jinej, a pak jednoho krásnýho dne mi oznámili, že mám nemocný plíce. Oni to nazývají chronická obstrukční nemoc a že to je nemoc, která se nedá vyléčit. A buď bohužel končí smrtí, anebo v dnešní době transplantací plic.

A tak se pan Kostan před 5 lety podrobil oboustranné transplantaci plic. Ta sice dopadla úspěšně, jenže se u něj po čase začaly objevovat další zdravotní komplikace.

A tak se musel podrobit dalším operacím. Zástavu srdce vyřešil kardiostimulátor, ale jak se ukázalo, museli mu nahradit také srdeční chlopeň. Tím to ale neskončilo – přidala se ještě těžká cukrovka, šedý zákal a řídnutí kostí, které mu způsobuje vážné problémy s páteří.

Tomáš NEDĚLKA, neurolog, Fakultní nemocnice v Motole:
Tady máme vaše rentgenové snímky, máme tam zborcení nových obratlových těl v hrudní páteři, kde ta starší zlomenina obratle T6 je nově, i pokračuje prolomením obratlového těla T7 i TH8 a je tam i zlomenina v oblasti bederní páteře v třetím bederním obratli.

A aby toho nebylo málo, objevili mu lékaři ještě takzvanou vagovou neuropatii. Ta u něj způsobuje náhlé ztráty vědomí.

Tomáš NEDĚLKA, neurolog, Fakultní nemocnice v Motole:
Trpí častým, krátkodobým nedokrvováním mozku. Často to přichází zcela z nenadála, ten kolapsový stav, a hrozí mu, že upadne, narazí se do hlavy, zakrvácí do mozku a může zde dojít i k životu ohrožujícím komplikacím.

Kateřina LINHARTOVÁ, kardioložka, Fakultní nemocnice v Motole:
S každou jednotlivou diagnózou jsou na světě lidí, řekněme tisíce, ale na druhou stranu průnik těch diagnóz je celkem unikátní.

Není divu, že s těmito diagnózami získal pan Kostan už před lety invalidní důchod a průkaz ZTP.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
Tohle ta průkazka ZTP, pomáhá i v těch případech, kdy člověk je nucen někde vystát nějakou frontu, když jde někam na úřad a podobně, tak je tam jaksi možnost z titulu držení toho průkazu využít možnost přednostního odbavení, což je v řadě případů pro lidi se zdravotním postižením velmi důležité. A pak samozřejmě umožňuje jezdit zdarma ve veřejné hromadné dopravě.

Průkaz ZTP pomáhal panu Kostanovi až do loňského roku, kdy si chtěl její platnost nechat prodloužit. I přesto, že se jeho zdravotní stav nijak nezlepšil, kartu mu tentokrát úřady vydat odmítly.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí Úřadu práce ČR:
Požádal úřad práce, úřad práce zase požádal Okresní správu sociálního zabezpečení o vydání lékařského posudku a na základě tohoto posudku musel bohužel tuto žádost zamítnout.

Jana BURAŇOVÁ, mluvčí České správy sociálního zabezpečení:
Tam je vlastně klíčová role posudkového lékaře, aby vyhodnotil výsledky sociálního šetření a aby vyhodnotil veškeré lékařské zprávy, lékařská vyšetření.

Tomáš NEDĚLKA, neurolog, Fakultní nemocnice v Motole:
Já si to, popravdě řečeno, z medicínského hlediska nedokážu vysvětlit, proč došlo k rozhodnutí odnětí ZTP.

Robert LISCHKE, přednosta III. chirurgické kliniky FN v Motole:
To je zcela absurdní situace, kdy po úspěšný transplantaci oni zcela absurdně takový pacienty prohlásí za zcela zdravý, což skutečně absurdní je, protože ta transplantace neznamená vyléčení.

Kateřina LINHARTOVÁ, kardioložka, Fakultní nemocnice v Motole:
Rozhodně si zaslouží výhody, kterých aktuálně požívají nositelé ZTP.

Při dotazu redaktora, jakým způsobem to posudkoví lékaři posuzují, odpověděla Svatava NOVÁ, posudková lékařka České správy sociálního zabezpečení:
Prosím vás, obraťte se v téhle té věci na tiskovou mluvčí Český správy sociálního zabezpečení.

Redaktor:
Proč si specialisti myslí něco jinýho než posudkový lékař?

Jana BURAŇOVÁ, mluvčí České správy sociálního zabezpečení:
Jsme zase u toho, specialista třeba na jakoukoliv jakoby jinou oblast není specialista na posudkový lékařství. Ten systém je takto teď nastavený.

V roce 2012 se totiž změnil zákon o poskytování dávek a v rámci takzvané sociální reformy a chystaného přechodu na sKarty se začaly žádosti posuzovat jinak. Už se nehodnotí čistě diagnóza ale to, jak je člověk schopen zvládat 10 základních životních funkcí.

Jana BURAŇOVÁ
Tak je to konkrétně schopnost zvládat mobilitu, orientaci, komunikaci, stravování, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví a osobní aktivity.

Pro získání průkazky ZTP je potřeba nebýt schopný vykonávat minimálně 3 nebo 4 z těchto zmíněných životních potřeb. Sítem zákona tak neprojdou tak nemocní lidé jako je pan Kostan.

Jana BURAŇOVÁ
Z těch 10 vlastně bylo vyhodnoceno, že není vlastně schopen zvládat pouze jednu základní životní potřebu. A to základní životní potřebu v oblasti péče o domácnost.

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením není zamítnutí žádosti pana Kostana po změně legislativy ničím výjimečným.
Václav KRÁSA: Já myslím, že se to dnes dotklo už v řádech desetitisíců, desetitisíců lidí… denně řešíme tento problém.

Problém není jen oněch 10 kritérií, ale také to, jak jsou v příloze ministerské vyhlášky vymezeny. Například, co se týče kritéria mobility. Podle odborných lékařů z pražského Motola ji má pan Kostan silně omezenou. Podle ministerských tabulek ale nikoliv.

Jana BURAŇOVÁ:
Pokud člověk ujde i za podmínek chůze krok za krokem, přestávky, za pomoci berle nebo hůlky 200 metrů, tak nemůže být uznáno to, že není schopen zvládat základní životní potřebu v oblasti mobility.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením:
No to je přeci blbost. Já, když mě někdo povede za ruce, tak za den ujdu asi taky 200 metrů. Je přeci jasné, že já jsem trvale upoutanej na vozík, takže potřebuju průkaz ZTP.

A protože pan Kostan s utišujícími léky ujde oněch 200 metrů, dané kritérium podle tabulek nesplňuje. Stejně tak při posuzování nikdo nezohlednil, že může kdykoliv ztratit vědomí. A tak se pan Kostan vydal do Poslanecké sněmovny přímo za tvůrcem nového zákona, exministrem práce a sociálních věci Jaromírem Drábkem.

Rudolf KOSTAN:
posudkoví lékaři mi říkali, že oni za nic nemůžou, i když jako ten můj případ je opravdu abstraktní pro ně, ale že za všechno můžou tabulky, který jsou špatně postavený.

Jaromír DRÁBEK, bývalý ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
To je přece ale návod pro toho posudkového lékaře a to, o čem vy mluvíte, ty jednotlivé položky, ty jsou tam, když to řeknu obrazně, v závorce jako vodítko, to není tak, že je tabulka, kde se škrtá.

Jana BURAŇOVÁ:
Posudkový lékař je specialista ve svém oboru a opravdu řídí se podle platné právní úpravy a podle podmínek, které jsou nastavené pro to posuzování zdravotního stavu.

Posudkoví lékaři se tedy striktně drží předpisů z ministerstva, které jsou ale tak přísné, že ZTP kartu nedostane ani tak nemocný člověk, jako je pan Kostan. To si uvědomilo i současné vedení ministerstva práce a sociálních věcí, které chce podmínky pro vydávání průkazů ZTP po roce a půl zase měnit.

Štěpánka FILIPOVÁ, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí:
Zjistili jsme právě z těch dopadů sociální reformy, že mnoho lidí přišlo o průkazy se zdravotním postižením, případně i o dávky. I když se jejich zdravotní stav nezměnil. A proto teď jsme navrhli ty změny, aby se přistupovalo vůbec k té situaci lidí se zdravotním postižením s větší mírou citlivosti.

Jaromír DRÁBEK:
Tak ať se to podaří.

Rudolf KOSTAN:
Uvidíme, doufejme, že ano….Nikdy jsem nebyl zvyklej prosit o něco, škemrat, a tohle mi tak připadá. Ale už to neberu jako škemrání. Ponižuje mě to, ale neberu to jako škemrání, ale beru to jako princip, aby na to někdo konečně ukázal. Takovejch lidí je podle mě spousta, ale bojí se.

podle pořadu České televize Reportéři ČT zaznamenala invArena

1 komentář

  1. Drabek udelal vic bordelu, nez kdokoli jiny.Nahnal bych ho makat s lopatou a az by nemohl, dal bych mu po hube a penez. To proto, aby si pamatoval jak se nechovat k invalidum.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.