
Pracovních míst vhodných pro zdravotně postižené přibývá. Mají už tak podobnou šanci najít uplatnění jako lidi bez handicapů. Podle statistik ministerstva práce se na jednu vypsanou pozici v oboru v obou případech hlásí v průměru 14 uchazečů.
Na první pohled žádný problém vidět není. Lucie Vrťová se po místnosti pohybuje bez zaváhání. Takhle ale svůj svět vidí ona. Tato masérka je zrakově postižená, se zbytky zraku.
Pražská firma Tecum zaměstnává 15 lidí se zdravotním postižením. Nabízí pozice masérů nebo třeba IT odborníků.
Stejný handicap jako Lucie Vrťová má i Dana. Ta ale práci marně shání už více než rok.
„Těch nabídek pro zrakově postižené je minimum. Je to spíše, bych řekla, o štěstí,“ řekla Dana.
Zkouší hledat, kde se dá. Třeba na veletrhu pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním omezením.
Lidé s postižením nacházejí nejčastěji místo v administrativě, call centrech nebo jako programátoři. Informatik je i Tomáš. Na práci měl zatím štěstí.
„Znám spoustu lidí, co tu práci nemají, co ji hledají, ale jde o tu vůli a chuť sem přijet a s tímhle stavem něco dělat,“ řekl Tomáš.
V tuhle chvíli hledá práci 62 tisíc lidí se zdravotním postižením. Nejhůř podle sociálních pracovníků hledají uplatnění ti se sluchovým handicapem.
„My radíme především, nebojte se. Ti lidé mají strašně nízko sebevědomí,“ řekla Kristina JAKUBCOVÁ, PR manažerka, Konto BARIÉRY.
Kromě pracovních úřadů a personálních agentur můžou pomoct s hledáním práce i neziskové organizace. Specializované stránky má třeba Konto BARIÉRY.
podle České televize zaznamenala invArena.
Přidejte odpověď