„Když jsem se dozvěděl o zvýšení důchodů o 65 Kč, málem mě omývali. Tolik štěstí po letech půstu“, tak komentuje Jiří Baťa z Haló novin částku určenou MPSV pro navýšení důchodů.
Nemám za zlé ministru práce a sociálních věcí Koníčkovi, že dal důchodcům do »frcu« přilepšenou o těch 65 kaček, protože on dal, zaplať pánbůh za to, co mohl. Víc mu tam Kalousek s Müllerovou nenechali. Nicméně bych to viděl trochu jinak. Nerad bych, aby toto zvýšení ze strany ministra MPSV v demisi vyznělo jako populistické gesto »nového koštěte, které lépe mete«, ale aby se racionálně uvažovalo, zda takové zvýšení má skutečný efekt a smysl pro příjemce důchodu.
Zmíněných 65 Kč je částka, za kterou si dotyčný důchodce může dovolit jeden rohlík denně navíc, nebo jeden oběd za měsíc navíc s donáškou do domu. Poznamenávám, že oběd = nic moc, o rohlíku platí totéž. Prostě je to částka, která je natolik malá až bezvýznamná, že bych si dovolil navrhnout panu ministrovi Koníčkovi, aby ji vůbec nevyplácel. Proč?
Počítejte se mnou: ministerstvo práce a sociálních věcí o zvýšení důchodu o 65 Kč bude písemně, tedy dopisem, každého jednotlivého příjemce důchodu vyrozumívat. Těch je v ČR cca 2,5 milionu. Jen poštovné za každý odeslaný dopis stojí v základní ceně 13,- Kč (se slevou na Zákaznickou kartu 10,- Kč). V praxi to znamená, že jen za poštovné (ve zvýhodněné sazbě) vydá MPSV cca 25 milionů korun.
Počítejme dál: dopisní papír, tisk, obálka, doručení na poštu atd. další kdyby »jen« 2,- Kč, v souhrnu dalších pět milionů korun, celkem tedy 30 milionů korun. To jen abychom se in natura či de facto dozvěděli, že nám bude zvýšen důchod o 65,- Kč. Ze zhruba 65,- Kč bude jen na zmíněnou techniku doručení oznámení o zvýšení důchodu vyplaceno cca 12,- Kč (krát 2,5 milionu důchodců – těch 2,5 mil. důchodců je můj odhad) = 30 milionů korun.
Suma sumárum: 165 mil. Kč na zvýšené důchody minus 30 milionů na distribuci, zbývá 135 milionů Kč.
Je jasné, že tomu tak, jak to popisuji, nebude, protože částka 65 korun bude důchodci vyplacena celá, ale vedlejší náklady jdou zase ze stejné, tedy státní pokladny a jak jinak, z našich daní. A částka to není zrovna malá, když si uvědomíme, že důchody »mohly« být zvýšeny »jen« o zmíněných 65 korun.
Navrhoval bych proto, aby MPSV toto zvýšení důchodů nerealizovalo, protože:
1. je to částka víc než zanedbatelná, 2. důchodce se bez 65 korun obejde (viz jeden oběd, cca rohlík denně),
3. vzhledem k výše uvedeným nákladům s doručením oznámení o zvýšení důchodu to navíc odčerpá ze státního rozpočtu (kapitoly na důchody) dalších cca 30 milionů korun,
4. bude lepší ponechat tyto prostředky ve speciálním fondu rezerv a použít je při dalším případném (snad nefantazíruji) zvýšení důchodů.
Nevím, nakolik je můj názor, potažmo návrh, relevantní, ale myslím, že stojí za uvážení. Mj. podobnou úvahu jsem napsal při podobném »zvýšení« důchodů z dob geniálního myslitele, zlepšovatele, úsporného ekonoma a břídila ministra Drábka. Také, jak jinak, to vyšumělo do ztracena, takže si nejsem jistý, zda bude moje úvaha a záměr alespoň projednán. Myslím si však, že »vlk by se tím nenažral a koza by zůstala celá«. Na jiné, třeba už bohatší hody.
Haló noviny
Jiří BAŤA
Přidejte odpověď