Ode dneška budou převládat zatažené a deštivé dny, které se navíc budou pozvolna krátit. To u mnohých lidí způsobuje únavu i ospalost a snižuje se pracovní výkonnost. Proti únavě lze ale bojovat vitamíny. Jak si správně vybrat?
Když nemáme čas na výrobu zeleninových salátů a ovocných talířů, mohou pomoci doplňky stravy, které našemu tělu dodají potřebné látky.
Ne všechny jsou však stejně kvalitní. Proto je třeba jejich výběru věnovat pozornost.
I přes snahu státních kontrtol se na trhu stále objevují doplňky stravy, které neobsahují uváděné látky a v některých případech mohou dokonce našemu zdraví i ublížit.
Často se jedná o nekvalitní produkty z Asie, Afriky nebo východní Evropy.
Proto je důležité, kde doplňky stravy kupujeme. Určitou garancí jsou kamenné lékárny a zavedené e-shopy.Raději bychom se měli vyvarovat nákupu v tržnicích nebo v neprověřených e-shopech, i když své produkty nabízí nejlevněji.
Vždy bychom se měli dívat ina obsah účinných látek. Často se stává, že levnější doplněk stravy může obsahovat větší množství účinných látek než ten dražší, v jehož ceně se odrážejí náklady na reklamu a vysoké marže.
Celkově však lze říci, že tuzemský trh s potravinovými doplňky stále majoritně ovládají zavedení výrobci, kteří zákazníkům nabízejí kvalitní a ověřené produkty.
„Ty jsou pravidelně testovány, a spotřebitelé tak mají jistotu, že jim daný výrobek neublíží. Bohužel ale stále existuje i velká nabídka doplňků stravy v tržnicích nebo pochybných e-shopech, kde nákup rozhodně nedoporučujeme,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý.
Podle něj dodává lidé, kteří chtějí svému zdraví skutečně pomoci, by se neměli bát poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, který jim s výběrem kvalitních doplňků stravy zpravidla pomůže.
Pět rad:
1. Ptejte se odborníka.
Při nákupu doplňků stravy konzultujte výběr se svým lékařem nebo lékárníkem.
2. Vybírejte spíše z nabídky zavedených firem.
Dobré jméno společnosti bývá obvykle zárukou toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Tito výrobci mají vlastní kontrolní mechanismy, aby do prodeje nepustili nefunkční či závadné produkty.
3. Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu.
Pokud určitý produkt neznáte nebo s ním ještě nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte na internetu. I když vás může lákat atraktivním obalem nebo nízkou cenou, může být bez obsahu účinných látek, v horším případě i škodlivý.
4. Pozor na asijské doplňky stravy.
Tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také v tržnicích.
5. Nevěřte na zázraky.
Všeobecně platí, že kvalitní doplňky stravy by měly lidskému organismu prospět a posílit zdraví. Pokud však výrobce slibuje, že zhubnete o 20 kg, že produkt zabrání vzniku rakoviny nebo že, omládnete o 10 let, pak výrobek nekupujte. Výrobce totiž jen zneužívá důvěřivosti lidí a slibuje nemožné.
Doplňky stravy nemusí být schvalovány Státním ústavem léčiv jako je tomu u léčivýczh přípravků.
Jejich schvalování spadá do kompetence Ministerstva zdravotnictví, které při jejich registraci dohlíží na to, aby vyhovovaly zákonu č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a vyhlášce č. 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin.
Podle toho, zda doplňky stravy obsahující či neobsahují látky stanovené v vyhlášce jsou výrobci i dovozci povinni před prvním uvedením doplňku stravy do oběhu buď zaslat MZ ČR český text označení, který bude uveden na obalu výrobku, nebo tyto výrobky uvádět do oběhu pouze po předchozím souhlasu MZ ČR, kdy podkladem pro schválení je odborné vyjádření Státního zdravotního ústavu o zdravotní nezávadnosti.
Proto neznáte-li kupovaný produkt ani prodejce, je vhodné se zeptat prodejce, zda je na produkt vystaven souhlas MZ ČR. Vlastnictví souhlasu může být přinejmenším ukazatelem serióznosti přístupu prodejce k jeho zákazníkům.
Přidejte odpověď