Rodiny dětí s mozkovou obrnou žádají pojišťovny o více peněz

Rodiče dětí postižených mozkovou obrnou si stěžují, že nemají dost peněz na klíčové pomůcky. Chtěli by víc pomoci od zdravotních pojišťoven. Přitom čím dříve se začne s dítětem cvičit, tím lépe.

Léčení v dětství rozhodne o tom, jestli postižený mozkovou obrnou bude v dospělosti samostatný nebo odkázaný na pomoc.

Pracovníci chomutovské charity podle reportáže Česká televize přivážejí speciální cvičební stůl pro postiženou čtyřletou Kačenku. Stůl stál 31 tisíc a po desetikorunách se na něj skládali obyvatelé Chomutova. Čtyřikrát denně na něm bude Kačenka s pomocí matky rozhýbávat křečí stažené tělo.

Na polohovacím stole je cvičení efektivnější než provizorně třeba na podlaze. Sbírku pomáhala organizovat i Michaela. Dnes zamilovaná samostatná žena v dětství nechodila. Zachránilo ji právě cvičení.

„Táta se mnou cvičil dvakrát třikrát za den,“ řekl v ČT Michaela, jež byla sama v dětství postižená DMO.

Na nedostatečně hrazenou péči si stěžují rodiče nejne na Chomutovswku, ale v celé republice. Za pomůcky, lázně nebo cvičení dají i desítky tisíc ročně.

„Dojíždět někam a rehabilitovat pravidelně je poměrně finančně náročné,“ dosvědčuje Petr Marek z občanského sdružení Conamen.

Každý rok se v Česku narodí v průměru na 150 dětí postižených mozkovou obrnou. Největší zdravotní pojišťovna tvrdí, že na pomůcky všem přispívá.

Máme zhruba 745 až 750 dětských pacientů, kteří ročně jezdí do lázní. Finanční náklady se pohybují zhruba na úrovni 20 milionů,“ uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Rodiče se teď pro Kačenku snaží sehnat speciálně vycvičeného psa.

podle reportáže České televize zaznamenala invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.