Kmenové buňky by v budoucnu mohly pomoci i lidem s roztroušenou sklerózou. Tu zatím není možné vyléčit, pouze postup nemoci zpomalit. V Brně však začali zkoušet novou metodu, jež by měla postup onemocnění zastavit.
Nová metoda íránského lékaře Nassera Aghdamiho s využitím kmenových buněk by ji měla zastavit. Brněnští lékaři, se kterými začal spolupracovat, mu pomohou výzkum převést do lékařské praxe.
Luboš Dvořáček už 14 let žije s diagnózou roztroušená skleróza. Na začátku začal špatně vidět, postupně se mu zrak zhoršil tak, že musel skončit s prací v administrativě a každý měsíc dochází na infúze. „Vidím tak, jak kdyby vás oslnil blesk z fotoaparátu,“ popisuje v reportáži České televize.
Roztroušenou sklerózou trpí v České republice 12 až 14 tisíc lidí, většina z nich jsou ženy. Lékaři ale dosud přesně neví, jak nemoc vzniká. Díky výzkumu doktora Nassera Aghdamiho už ale mají plán, jak nemoc zastavit. Řešením jsou vlastní kmenové buňky pacienta.Vezmeme pacientovi krev z kostní dřeně, ta pak putuje do laboratoře. Pak kmenové buňky injekčně vpravíme do těla pacienta,“ řekl íránský lékař Nasser Aghdamí.
Kmenová buňky potom, zjednodušeně řečeno, vytvoří nový, opravený imunitní systém, který už záněty netvoří. Přitom záněty jsou základem postupu onemocnění nervového systému. Doktor Aghdamí už má za sebou první úspěšné výsledky studie na lidech, teď přijel s výzkumem v rámci mezinárodního konsorcia pro buněčnou medicínu seznámit své brněnské kolegy.
„Konsorcium nám slouží k tomu, abychom v podstatě nejlepší vědecké myšlenky převáděli do klinické praxe, aby mohly pomáhat pacientům,“ uvedl Jaroslav Michálek z Lékařské fakulty MU, prezident ICCTU konsorcia.
Za 10 až 20 let by se tak nejen Luboš Dvořáček mohl dočkat léčby, která jeho i ostatní pacienty zbaví strachu, že skončí natrvalo na invalidním vozíku.
podle reportáže České televize zaznamenala invArena
Přidejte odpověď