Invalidní důchodce kliknutím potvrdil, že chce bezplatnou registraci do katalogu firem. Po přijetí nabídky z reklamního e-mailu mu však přišla faktura a posléze čelil i výhrůžkám vymahačskou firmou a exekucí.
Invalidní důchodce Radek Sedláček z Klatov si ke svému důchodu snaží přilepšit jako živnostník drobným podnikáním v internetové reklamě a tvorbě webových stránek. Jednou mu přišel e-mail s nabídkou zaregistrování firmy do nového katalogu firem zdarma.
„Vím, že propagace je nutností a tak jsem registraci provedl, jako již v minulosti do několika jiných katalogů. Jaké ovšem bylo mé překvapení, když mi asi za čtvrt roku přišla faktura od o firmy MIDODA na zhruba tisíc korun,“ uvedl Sedláček.
Platit za službu, která byla nabízena jako bezplatná, se mu však nechtělo.
„Pro mne je tisíc korun spousta peněz. Vytočil jsem tedy kontaktní telefon firmy z faktury a dozvěděl jsem se, že volané číslo neexistuje. Proto jsem odepsal na e-mailovou adresu z faktury oznámení, že jsem si žádnou placenou službu neobjednal, že jejich telefon neexistuje, že vše považuji za podvod a že nic nezaplatím. Navíc ať vymažou všechny mé údaje z jejich databáze,“ pokračuje Sedláček.
Poté byl několik měsíců klid a důchodce vše začal považovat za vyřízené. Ale na začátku letošního roku mu přišla další faktura a tak znovu odepsal s odkazem na předchozí e-mail. Po měsíci přišel další email, ale již s výhrůžkou vymahačské firmy a následné exekuce.
Sedláček se ale nezalekl a našel si o firmě MIDODA informace, mj. i to, že podvedených jsou stovky a že se případem už zabývá policie v Náchodě.
Založil tedy petici, aby shromáždil více podvedených s tím, že podají hromadnou žalobu.
Firma MIDODA na e-maily nereaguje.
Podle klatovské policejní mluvčí Dany Ladmanové je zásadní chybou „odkliknout“ jakýkoliv reklamní odkaz v e-mailu. „Může jít o podvod, hrozí i napadení počítače. Další zásadou je neposkytovat nikomu prostřednictvím internetu osobní údaje,“ doporučuje Ladmanová.
Přidejte odpověď