
Komunitní centrum „Slunce všem“ nabízí péči o dospělé lidi s autismem. Podobné zařízení dosud v kraji chybělo, i tak jeho služby nestačí.
Turnov – V přízemní novostavbě blízko turnovského nádraží je narváno k prasknutí. Krajští i turnovští politici, lidé ze sociálních služeb, rodiče a hlavně zaměstnanci centra „Slunce všem“. Na otevření se přišlo podívat tolik lidí, že jich část zůstala namačkána v předsíni. „Nedivte se, je to splněný sen, tolik let jsme bojovali, abychom podobnou službu zřídili, přesvědčovali úředníky, politiky, aby nám pomohli, protože podobná služba tady nikde není,“ říká vedoucí spolku Slunce všem Marcela Kurfirstová. Že to rodiče s autistickými dětmi nemají jednoduché, potvrzuje i Pavel Charousek, který má vedle tří dcer ještě autistického syna Jeníka.
„Jediné zařízení, kde vezmou autistu na odlehčovací službu, je v Kolíně. Jinak nikde, ani v Praze, nic není. Ani v Kosmonosích vám nevezmou autistu v případě, že má nějaké agresivní záchvaty. Takže my už máme za sebou spoustu takových neřešitelných problémů. Proto vítám, že se v Turnově podařilo otevřít denní centrum, které rodinám autistů aspoň trochu ulehčí život.“
Centrum navazuje na speciální školku a školu, která už v Turnově funguje. „To je hrozně důležité,“ svěřuje se maminka autistického Michala Stáňa Jiřičková. „Ty děti skončí desetiletou školní docházku a pak už pro ně není nic, není je kam dát a oni potřebují být mezi sebou, ta komunikace s okolím jim chybí, jsou zvyklé ze školy na nějaký režim a o ten najednou přijdou. Mnozí to velmi těžce snášejí, protože autista potřebuje fungovat ve svém zaběhlém rytmu, když se mu naruší, tak to neumí zvládat.“
Centrum Slunce všem bude zatím fungovat jako denní stacionář pro autisty starší 18 let. Od pondělí do pátku od osmi do patnácti hodin. Výhledově ale počítá s rozšířením služeb. „Máme v plánu zřídit ještě pobytovou odlehčovací službu a chráněné bydlení. Aby tady klient mohl být delší dobu, když třeba rodina potřebuje pár dní volna, něco si zajistit, vyřídit nebo si jen obyčejně na chvíli odpočinout. To je teď vlastně neřešitelné, protože žádné zařízení, kam můžete autistu dát na pár dní, na týden, tady neexistuje,“ vysvětluje vedoucí centra Bohuslava Charousková.
Kapacita zařízení je 10 – 12 klientů, zatím je naplněno z poloviny. „Fungujeme pro celý Liberecký kraj, už se nám ozývají lidé z širokého okolí, že by naší služby využili,“ dodává Kurfirstová. Začátky centra přitom nebyly vůbec jednoduché. „Registraci jsme získali v roce 2012, nebylo to vůbec jednoduché, protože ty podmínky jsou velmi přísné a znám zařízení, která je nebyla vůbec schopna splnit. Jenže, i když jsme registraci získali, tak dotaci do státu už jsme nedostali, takže jsme tři čtvrtě roku fungovali bez nároku na mzdy a táhli to ze svého. Dotace přišla až v roce 2013,“ vzpomíná Charousková. Centrum tehdy fungovalo v pronajatých prostorách, které ale potřebám autistických klientů moc nevyhovovalo.
V kraji chybí i další sociální služby
Výstavba centra stála 5,2 milionu korun. Kromě kraje a města Turnova na ni přispěly i obce Pěnčín a Ohrazenice. Právě větší zapojení obecních rozpočtů do podpory sociálních služeb je podle hejtmana Martina Půty jednou z cest, jak neutěšenou situaci v sociální oblasti řešit. „V celé zemi se jde cestou transformace, kdy se velké pobytové ústavy mění v malé komunity, přesně jako tady v Turnově. A jsem přesvědčen, že ne všechny sociální služby musí provozovat právě kraj nebo stát. Když je tu někdo jiný, kdo tu službu umí poskytnout, měli bychom ho podpořit, a ve výsledku to možná bude levnější než vymýšlet nějaké složité evropské projekty na stavbu pobytových center.“
S tím souhlasí i starosta Turnova Tomáš Hocke. „Určitě je lepší mít více menších zařízení rozmístěných po celém kraji, než jedno obrovské někde na hranicích kraje a jít cestou jako to dělali komunisté v minulém režimu, kdy ty lidi zavírali před světem a téma postižení bylo tabu. Když si to vezmete, tohle centrum stálo pět milionů korun, kdyby se podobná centra postavila ještě na Frýdlantsku, Českolipsku a Jablonecku, kde citelně chybí, tak je to dvacet milionů, to není zase tak moc, když rozpočet kraje je přes dvě miliardy.“ Podle Hockeho ale nejsou zařízení pro autisty jediným bolavým místem. „Chybí zařízení pro lidi s alzheimerem, s roztroušenou sklerózou. Problémy jsou s pacienty, kteří mají psychiatrické onemocnění a žádné zařízení tady pro ně není, kromě psychiatrického oddělení v liberecké nemocnici. To jsou věci, které musíme řešit.“
Krajská radní pro sociální oblast Lenka Kadlecová si je chybějících služeb vědoma. „Je nedostatek azylových domů pro ženy, sociálních bytů, nízkoprahová zařízení. Bohužel, těch peněz je jen omezený balík, který musíme rozdělit tak, aby všichni dostali aspoň něco. Jako kraj se budeme snažit nalézt v novém programovacím období skuliny, na které by šlo napasovat co nejvíc kvalitních projektů, aby sem ty evropské peníze mohly přitéct.“
—
CO JE AUTISMUS? Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, objevuje se před třetím rokem věku. Jde o vrozenou poruchu některých funkcí mozku. Dítě tak dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Jeho duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování. Vyvede je z míry každá nečekaná změna, reagovat na ni mohou podrážděně a agresivně. Příčiny autismu jsou neznámé, postižení není léčitelné. Jemnější formy autismu jsou velmi často neobjeveny a nediagnostikovány.
JANA PAVLÍČKOVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/
Přidejte odpověď