
Do podezření, že zneužívá státní příspěvek pro nevidomé, upadla společnost Brailcom. Skupina zrakově postižených si na ně stěžuje u protikorupční organizace Transparency International. Podle nich totiž nabízí, že bezplatně vyřídí dotace na pomůcky. Pak je ale prodává mnohem dráž, než je obvyklé a stát tratí.
foto: jdurham-MorgueFile
reportáž České televize
Speciálně upravený počítač nevidomému předčítá a na hmatovém displeji ukazuje, co ostatní obvykle vidí na obrazovce. Upravený počítač nebo telefon jsou pro nevidomé nezbytností. To respektuje i stát a na nákup takových pomůcek přispívá 90 procent z ceny.
Deset procent ale musí nevidomí zaplatit ze své kapsy. To je má přimět k tomu, aby hledali nejvýhodnnější cenovou nabídku. Firma Brailcom jim ale nabízí, že za ně všechno vyřídí a 10procentní spoluúčast jim proplatí zpět. Pomůcky od ní jsou však výrazně dražší.
nevidomá:“Počítačové sestavy, které od jiných firem si můžeme pořídit za 100 až 150 tisíc, tak u firmy Brailcom ta cena bývá až dvojnásobná.“
Jan BUCHAL; ředitel, Brailcom:“Dodáváme pomůcky jiné s jinou užitnou hodnotou, která je několikanásobně větší než pomůcky na trhu.“
Kritici společnosti Brailcom kvůli obavám chtějí zůstat v anonymitě. Na problém se ale snažili upozornit.
Jiří KRAČMAR, odborný asistent právní poradny Transparency International:“Těch osob s těžkým zrakovým postižením, který se na nás obrátili ve věci Brailcomu, bylo vícero.“
Nestandardní postupy společnosti Brailcom už řeší i vedení úřadu práce. Právě ty totiž pomůcky pro nevidomé proplácejí. I jejich vlastní vyšetřování ukázalo na výrazné předražení, ale taky na případy, kdy si firma údajně nechávala draze platit i za úplně normální vybavení.
Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí, Generální ředitelství Úřadu práce ČR:“Například u iPodů, kde je, dejme tomu, hlasové vytáčení už v ceně, tak i za takovéto služby si účtovala zvláštní příplatky.“
BUCHAL; Brailcom:“Ministerstvo práce žel nedisponuje potřebnými znalostmi v oboru našeho podnikání.“
Podle sesbíraných dat úředníci proplatili už řádově desítky nezvykle drahých pomůcek.
BERÁNKOVÁ, mluvčí ÚP: „V tuto chvíli nemáme zmapovánu přesnou částku, o kterou stát tím předražením přišel.“
Žádný postih firmě Brailcom však nehrozí. Zákon totiž zřejmě nijak neporušila. Ani sami byrokrati podle svých šéfů nepochybili. Na některé podezřelé ceny upozorňovali dokonce sami. A jejich podezření prokázalo další šetření. Do budoucna pak mají podle vedení úřadů práce podobným problémům zabránit přísnější pravidla pro proplácení speciálních pomůcek.
Česká televize
Například Úřad práce přiznal žadateli příspěvek v hodnotě více než 30 000 Kč, přičemž cena příslušné zvláštní pomůcky (ozvučený mobilní telefon Apple iPhone) se na trhu v té době pohybovala kolem 17 000 Kč.
Ceny zvláštních pomůcek firma žzvyšovala o padesát až sto procent. Tzv. počítačové sestavy – čtecí zařízení pro nevidomé, jejichž cena se na trhu běžně pohybuje kolem 100 až 150 tisíc korun, společnost měla dodávat za 200 až 300 tisíc.
Přidejte odpověď