Dotaz:
Mají invalidní důchodci možnost žádat o slevu na poplatek za TV a radio čili zda ČT a čro či nějaká zastupující instituce tuto slevu poskytují?
Odpověď:
Od rozhlasového a televizního poplatku jsou osvobozeni:
– osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti,
– jednotlivec, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima.
– žije-li výše uvedený jednotlivec v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jeho čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti.
Z výše uvedeného vyplývá, že na osvobození od placení poplatků za rozhlas a televizi mají nárok pouze osoby s oboustrannou slepotou, osoby s oboustrannou hluchotou a osoby s nízkými příjmy.
Postupy pro osvobození od TV poplatku
Vaše žádost bude posouzena a obdržíte vyrozumění do několika dní od doručení žádosti. SIPO plátci vyřeší celou záležitost na nejbližší pobočce České pošty.
Osvobození ze zdravotních důvodů se týká lidí s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osob s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící. Osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v domácnosti s jinou osobou splňující podmínky osvobození ze zdravotních důvodů. Osvobození ze zdravotních důvodů se nevztahuje na domácnosti, kde je alespoň jeden člen domácnosti, který jinak splňuje podmínky pro poplatníka a osvobození ze zdravotních důvodů se na něj nevztahuje.
Následně odešlete žádost pro osvobození od TV poplatku společně s kopií průkazu ZTP/P (u prakticky a zcela nevidomých) nebo průkazem ZTP (u prakticky a zcela neslyšících) opatřeným symbolem postižení emailem na poplatky@ceskatelevize.cz nebo poštou na adresu Česká televize, Televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.
Životní minimum
Osvobození z důvodu nedosažení čistého příjmu do výše 2,15násobku životního minima je dočasné. Maximální doba osvobození je 6 měsíců.
Nepřihlášení poplatníci se musí nejdříve přihlásit k platbě TV poplatku, aby Vám bylo přidělen variabilní symbol.
Následně odešlete žádost pro osvobození od TV poplatku e-mailem na poplatky@ceskatelevize.cz, do datové schránky y7rjeuf, nebo poštou na adresu Česká televize, Televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.
Evidenční list poplatníka ČT pro domácnosti (přihláška, změna, odhláška)
Kteří poplatníci jsou osvobozeni od placení ROZHLASOVÉHO poplatku a jaké podmínky jsou na ně v tomto ohledu kladeny
Osvobození ze sociálních důvodů
Informace o příjmech, které se započítávají do životního minima, naleznete v zákoně č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení Vlády České republiky (poslední nařízení Vlády ze dne 14. 12. 2022 s účinností 1. 1. 2023 o zvýšení částek životního minima a existenčního minima). O osvobození ze sociálních důvodu je nutné žádat každých 6 měsíců.
Výpočet částky životního minima pro domácnost je součtem dle počtu osob. Výsledná částka pro osvobození se vypočítá jako 2,15násobek výše životního minima — tedy výše životního minima × 2,15.
Částka životního minima činí pro osamělou osobu v domácnosti 4 860 Kč,
první dospělou osobu v domácnosti 4 470 Kč,
druhou a další dospělou osobu v domácnosti 4 040 Kč,
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let věku 3 490 Kč,
dítě od 6 do 15 let věku 3 050 Kč
a dítě do 6 let věku 2 480 Kč.
Co se započítává do příjmů?
- Příjmy ze závislé činnosti uvedené v zákoně o daních z příjmů (s výjimkou příjmů ze závislé činnosti nezaopatřeného dítěte).
- Příjmy ze samostatné činnosti uvedené v zákoně o daních z příjmů (s výjimkou příjmů ze samostatné výdělečné činnosti nezaopatřeného dítěte, které by podle (§ 8 zákona o životním a existenčním minimu) byly započitatelné za měsíce červenec a srpen.
- Příjmy z kapitálového majetku uvedené v zákoně o daních z příjmů (s výjimkou plnění ze zákonného pojištění).
- Příjmy z nájmu podle zákona o daních z příjmů.
- Ostatní příjmy uvedené v zákoně o daních z příjmů, při kterých dochází ke zvýšení majetku.
- Dávky nemocenského pojištění (péče).
- Dávky důchodového pojištění (starobní, invalidní, vdovský a sirotčí důchod).
- Dávky úrazového pojištění (s výjimkou bolestného, příspěvku za ztížení společenského uplatnění, náhrady nákladů spojených s léčením a náhrady nákladů spojených s pohřbem).
- Podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci.
- Plnění z pojištění pro případ dožití určitého věku.
- Výživné a příspěvek na výživu rozvedeného manžela a neprovdané matce (s výjimkou těch uvedených příjmů, které byly vyplaceny z příjmů osoby, která se pro účely stanovení započitatelných příjmů považuje za společně posuzovanou osobu s osobou, která takové příjmy přijala).
- Dávky státní sociální podpory a dávky pěstounské péče (s výjimkou příspěvku na bydlení a jednorázových dávek a náhradní výživné pro nezaopatřené dítě podle zákona o náhradním výživném).
- Příspěvek na živobytí.
- Mzdové nároky vyplacené Úřadem práce České republiky.
- Příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a jsou od této daně osvobozeny.
- Zvláštní příplatek nebo příplatek za službu v zahraničí.
- Příjem získaný ve formě náhrady mzdy, platu nebo odměny.
- Příjem získaný ve formě sníženého platu nebo snížené odměny.
- Příjmy ze závislé činnosti vykonávané na území České republiky.
- Opakující se nebo pravidelné příjmy.
- Příjmy ze zahraničí (obdobné příjmům dle bodů 1–20).
- Příjmy vyplácené v cizí měně (obdobné příjmům dle bodů 1–20).
Za příjem se však nepovažuje
- Příspěvek na péči.
- Část příspěvku na úhradu potřeb dítěte náležející z důvodu závislosti na pomoci jiné fyzické osoby.
- Příspěvek na mobilitu.
- Příspěvek na zvláštní pomůcku.
- Příjem z prodeje nemovité věci.
- Příjem z odstupného za uvolnění bytu použitý k úhradě nákladů na uspokojení bytové potřeby.
- Zvláštní příspěvek k důchodu podle zvláštních právních předpisů.
- Příjem plynoucí z titulu spravedlivého zadostiučinění přiznaného Evropským soudem pro lidská práva.
- Příjem z titulu urovnání záležitosti před Evropským soudem pro lidská práva.
- Příjem plynoucí z titulu odškodnění přiznaného mezinárodním trestním soudem, mezinárodním trestním tribunálem nebo obdobným mezinárodním soudním orgánem.
- Přijaté náhrady škody.
- Náhrady nemajetkové újmy.
- Plnění z pojištění majetku.
- Úmrtné.
- Příspěvek na pohřeb.
- Plnění z pojištění odpovědnosti za škody.
- Finančních prostředků na odstranění následků živelní pohromy s mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice.
- Jednorázové peněžní částky vyplacené státem osobě sterilizované v rozporu s právem peněžní pomoci obětem trestné činnosti.
- Sociální výpomoci poskytované zaměstnavatelem.
Podpora a příspěvek z prostředku fundace spolku. - Příjmy plynoucí z doplatku na bydlení a mimořádné okamžité pomoci podle zákona o pomoci v hmotné nouzi (zákon č. 111/2006 Sb.).
- Příjmy plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu.
- Stipendia.
- Příjmy ve formě náhrady účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s darováním a odběrem krve a jejich složek (např. plazma), tkání, buněk nebo orgánů a jejich složek.
- Náhrady (příspěvků) pobytových výloh poskytovaných orgány Evropské unie zaměstnancům (národním expertům) vyslaným k působení do institucí Evropské unie.
- Příjmy ve formě daňového bonusu, a to ve výši po odpočtu výdajů vynaložených na jejich dosažení, zajištění a udržení.
Osvobození ze zdravotních důvodů
Osvobození od rozhlasového poplatku ze zdravotních důvodů je možné pouze za velmi specifických zdravotních podmínek dle § 4 odst. 1 písm. g) zákona č. 348/2005 Sb.
Osvobozeny od platby poplatku jsou osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud osaměle žijí v domácnosti. Zároveň jsou osvobozeny všechny další osoby žijící ve společné domácnosti s tímto druhem zdravotního postižení.
Žádost o osvobození ze zdravotních důvodů můžete podat na formuláři:
K žádostem bude v obou případech potřeba doložit kopii průkazu ZTP či ZTP/P. Průkaz musí být označen symboly, jimiž se označují osoby nevidomé a osoby s praktickou hluchotou.
Pokud symboly na průkazu nemáte uvedeny, je potřeba doložit rozhlasu a televizi potvrzení od lékaře, v němž bude uvedeno, že jste osoba s oboustrannou hluchotou či oboustrannou slepotou.
Bc. Václav Smíšek
redakce invArena
Super článek, ale co vím, tak žádnou slevu z poplatku nemám. Zkusím to prošetřit. Díky!