Pro Elišku  

Filosofická fakulta UK

 ČT 1 – 168 hodin

Eliška Šimůnková byla zavražděna ve čtvrtek 21. prosince střelcem na Filozofické fakultě. Studovala komunikaci a řeč neslyšících a bojovala za práva menšin. Promluvit se rozhodla její maminka Lenka. Paní Šimůnková měla jen Elišku. Žili spolu ve středočeských Čelákovicích. Právě tam se s její dcerou místní rozloučili minulý pátek. Maminka chce dál nést její odkaz. Zakládá nadaci pro neslyšící, která ponese Elišky jméno. A až dostane peníze z univerzitní sbírky, vloží je do ní. Chce pomoci prosadit manželství pro LGBT tak, jak si to přála udělat její dcera. A veřejnosti chce paní Šimůnková sdělit ještě víc.

Lenka Šimůnková, maminka Elišky
——————–
Rozhodla jsem se vystoupit, dát rozhovor kvůli tomu, že ačkoliv tady sedím s mou dcerou na obrázku a nesedí tady vedle mě, tak jsem pořád maminka. Dcera se mi měla vrátit ve čtvrtek o půl šesté ze školy a nevrátila se mi. Přesto všecko jsem tady pořád maminka, snažila bych se, nebo snažím se, chci dál mluvit jejím hlasem. Chci naplnit její touhy, její přání, její sny. Obejmuly jsme se, políbily a ptala jsem se Elišky, kdy se vrátí. V kolik končí dneska? Usmívala se a říkala, že o půl šesté bude doma, že přijede. Pracuju do čtyř, takže bych jí šla určitě vyzvednout na nádraží. Ale odpoledne jsem seděla v kanceláři a mojí kolegyni zvonil telefon. Volal jí její partner policista. Známe se. Slyšela jsem svojí kolegyni, jak mluví do telefonu se svým partnerem a kouká na mě.

Pak jenom slyším, že se mě ptá, kde je Eliška? Říkám, Eliška je ve škole. Kde ve škole? Já říkám, Blani, vždyť víš, kde je ve škole. Je na fakultě, kde přesně? Já říkám, jestli je v Celetné, já říkám ne. Univerzita jako Palacha. Kde přesně to je? Tak jsem na ní koukala a říkám, nerozumím, proč se na to ptáš, proč? S kým seš na telefonu? A říká, že je na telefonu se svým partnerem a že v té škole se střílelo, kde je moje Eliška. Tak si říkám, jak se mohlo střílet ve škole? A pak se mě zeptala, v jakém patře je moje Eliška. A já říkám ve čtvrtém. A ta kolegyně už měla úplně jakoby jiný výraz v obličeji.

A já jsem vzala telefon a začala jsem volat svojí Elišce. Ale ten telefon jenom zvonil, tak jsem si říkala, že má přednášku, má zlomený zvuk, aby nerušila ostatní. Vzala jsem si kabelku, vyběhla jsem ven, utíkala jsem na nádraží a sedla jsem na vlak. A po cestě jsem celou dobu volala. Celou dobu jsem volala Elišce, aby zvedla telefon. Psala jsem jí esemesky, ať se mi hnedka ozve, jen co uvidí promeškaný hovor, ať se mi ozve.

Přijela jsem do Prahy, vystoupila jsem na Masarykovy nádraží a utíkala jsem a zabloudila jsem na Staromáku, pane bože. Ale našla jsem správnou ulici a vyběhl jsem ke škole. Začal mi zvonit telefon, spousta kamarádů se začalo ptát, tak jsem jenom řekla, omlouvám se, potřebuju mít volný telefon, kdyby mi volala Eliška. Nemůže si s váma teďka povídat, protože mně každou chvilku zavolá. A čím víc ten čas běžel, tak jsem si říkala, jestli ty děcka jsou v tom Rudolfínu a Eliška je s nima v tom Rudolfínu, tak by mi zavolala. Nějaký krizový pracovník mi tam říkal, že je v šoku, tak proto nezavolá.

Říkala jsem si, že Eliška ví, jak strašně, strašně, strašně moc se bojím, že by si určitě od kohokoliv půjčila telefon. Pamatovala si moje číslo z hlavy a zavolala by mi, že je v pořádku. Začali jsme objíždět nemocnice. Ptala jsem se všude, jestli tam není má dcera. Čím víc nemocnic jsme objeli, jsem začínala mít pocit, že by se mohlo stát, že moje Eliška v žádný nemocnici není.

Jsem se dostala na policii, kde po nás chtěli popisy našich dětí. Seděli jsme spolu ve stejný místnosti s maminkou, s jinou maminkou, s jiným tatínkem, kteří hledali svoji dceru. Přišlo mi, že tam jsme strašně dlouho. Vždycky někdo přišel a už jsem si myslela, že to je někdo, kdo mě odvede za mojí Eliškou, že prostě mi řeknou, v jaké nemocnici se našla. Bylo vlastně zoufalý sedět na policii, když člověk věděl, že by měl ty nemocnice objíždět, že by mohl dát ze sebe cokoliv, aby prostě mohl svýmu dítěti pomoct. Myslím cokoliv.

Nevěděla jsem, co se mohlo stát všecko, kdyby potřebovala cokoliv ze mě, jestli mi rozumíte. A pořád jsem říkala, vždyť ten čas utíká, už mi někdo musí přijít, jestli opravdu mi Eliška ještě nezavolala, tak teďka už musí někdo přijít. Vždyť já tady jsem a poskytnu ze sebe všecko.

Tak přišel muž, byl v civilu. Řekl, jestli s ním můžu jít dolů po schodech. Už tam bylo strašně moc lidí a… člověk najednou stál venku, seděla jsem s někým v autě, ale mlčela /nesrozumitelné/. Chtěla zastavit. Bylo mi umožněno, že se zastavilo. Řekla jsem, že jdu na záchod a kouřit. Ale měla jsem úplně jiný plány. Ale chtěla jsem jít za svojí dcerou. Nejčistší duše, dobrosrdečná, plná lásky, neskutečně čistý lásky. S touhou pomáhat, s touhou pomoci komukoliv, ještě než byste vyslovila nějakou vaši touhu, vaše přání, dokázala si vás přečíst. Takže vám ještě nabídla pomoc, ještě než vy jste si pomalu o ní dokázala říct, jestli to dává smysl. Uměla vidět lidi. Viděla opravdu duši. Povídala si s někým, dokázala uchopit toho člověka už odmalička.

Já si pamatuju, kdy jsem slyšela moji Elišku naposledy plakat. To bylo, byla jsem v kanceláři, zvonil mi telefon. Zvednu telefon. Eliška mi volala, že jede za svojí přítelkyni, je v Poslanecké sněmovně a že manželství jako takové, aby to mělo název manželství, aby to nemělo žádný jiný název. Pouze manželství, jedno manželství pro všecky, jedna kolonka. Takže to neprošlo. Říká, maminko, nevyšlo to. Nevyšlo manželství pro všechny. Chtěla jsem požádat na Vánoce Adélku o ruku. Chtěly jsme se vzít, což jsem všechno věděla. A věděla jsem, že víc budu muset být slyšet. Víc se budu muset tázat, i jaký je ten důvod, proč nemůžou gayové a lesby uzavřít klasický sňatek, manželství. Nikdy by mě nenapadlo, že to budu řešit takhle brzo. Ne takhle.

Vím, že dcera by si to přála vybojovat sama. A vím, že by to vybojovala. S pomocí všech ostatních. Já jsem říkala, Eliško, jednou, jednou to určitě vyjde. Jednou to opravdu vyjde. Společnost je připravená. Člověk si neuměl vůbec představit, že by ten zítřek nebyl. Eliška studovala komunikaci a řeči neslyšících na Filozofické fakultě. Chtěla mít svou nadaci, která by nesla její jméno. Eliška by 26. ledna slavila 21. narozeniny. A její bývala spolužačka z víceletého gymnázia, řekla, že Eliška jí vždycky přála k narozeninám, že nikdy nezapomněla, vždycky jí k narozeninám popřála. A že i ona by chtěla pro ní něco udělat, když ta Eliška už není. A že by se mohla na náměstí uspořádat malinká mše. No, z té malinký mše byl, řekla bych moc krásný den. Takový, jaký by se Eliška zasloužila, aby byl.

26. odpoledne jsem na náměstí stála. Koukala na neskutečný množství lidí, kteří přišli vyjádřit Elišce lásku. Kolik lidí bylo třeba ředitelů, mateřská školka, základní škola, víceleté gymnázium. Kolik lásky bylo mojí Elišce projeveno tím, že vlastně ty lidi všichni přišli, zorganizovali ten den. Dívala jsem se kolem a neviděla nikoho třeba z univerzity, kdo by přišel vyjádřit tu úctu a ten respekt. Univerzitu jsem zvala.

Tady v té situaci se všichni semkli. Neskutečná solidárnost, že to, co jste si myslela, že ten človíček je úžasnej, tak zjistíte, že ty lidi okolo vás jsou ještě daleko úžasnější, neskutečně čistí a soudržní. Plný potřeby projevu lásky vůči mé dceři. A tam, kde si myslíte, že by to mělo být správné, až řečeno automatické a očekávané. Tak za tu školu, kterou si moje dcera vymodlila, vysnila. Karlova univerzita, maminko. Já jsem to zvládla, přijali mě. Tak mě bolí, jestli tohle to dcera vidí. S ostatními rodiči v kontaktu nejsem.

Pokaždý, když jsem na schůzce v Karolínu, tak je mi řečeno, když se ptám, dotazuju na ty rodiče ostatní, tak vždycky je jim poskytovaná informace, že se setkáme v nejbližších dnech. A vždycky je mi odpovězeno. Předpokládám, že to bude ve čtvrtek příští týden. Od začátku ten čtvrtek ještě nebyl. Domnívám se, že ten čtvrtek už ani nebude. Začínám si i říkat, že asi je tam nějaký důvod, abysme se nesetkali. Budou si klást stejnou otázku, jako mám já, že policie před tou fakultou byla a odjela. A že její děti nemusely být ve fyzickém stavu, v jakém jsou teďka, v psychickém stavu, v jakém jsou. Tak nás bude hodně. Co se týká policie, tak nechci jenom sedět a čekat, až mi někdo přijde říct, že je uzavřenej spis a že tak to prostě bylo a mám se s tím smířit. S tím se nikdy nesmířím. Nesmířím se s tím, že dcera tady není, že tady Elišku nemám.

Já pouze potřebuju znát vysvětlení. Všecko má určitě svoje opodstatnění, všechno má svůj důvod, ale potřebuju, aby mi byly moje otázky zodpovězeny, abych je mohla uchopit, zpracovat a již se nemusela tázat. Mám otázku, co se přesně stalo ve čtvrtek odpoledne. Pokud policie stála před univerzitou a bylo tam z nějakého důvodu přivolána a z jakého důvodu byla odvolána? Jaký byl ten důvod, kdo odvolal policii od fakulty, kde byly děti?

Chci vás vidět a chci, abyste mi to řekl do očí. Chci vidět pravdu o čtvrtku. Chci vědět pravdu o našich dětech. Chci vědět pravdu o své dceři, která šla do školy a nevrátila se. Čekám, že mi to zodpovíte. Nečekám uzavření spisu s tím, že bylo všechno uděláno správně, protože všechno správně určitě uděláno nebylo. Z nějakého důvodu jste tam byli a z nějakého důvodu jste odjeli. Byli jste někým odvoláni? A já chci vidět konkrétní, já chci vidět obličej toho člověka, který rozhodl, že policisté, kteří stáli před fakultou, byli odvoláni, odjeli. Chci, abyste mi konkrétně řekl ten důvod. A nechci slyšet důvod, nebo vidět váš obličej v televizi. Chci, abyste si stoupl ke mně a řekl mi to z očí do očí.

Chci znát pravdu, proč nemám do dnešního dne pitevní zprávu své dcery. Čas úmrtí mé dcery. Protože se mi honí hlavou pochopitelně myšlenky, že mé dceři mohlo být pomoženo. Mělo jí být pomoženo. Mé dceři se vlastně nemělo vůbec nic stát. Měla se vrátit ve čtvrtek v půl šestý domů. Čekám na vás, až přijdete. Bydlím v Čelákovicích, telefon na mě všichni máte, tak mi to přijďte říct. Čekám. Chci znát pravdu.

(262, 1)

1 komentář

  1. Informace které uvádím mohou být nepřesné nebo nesprávné, takto jsem si je ale v paměti uchoval na základě zveřejněných informací a toto k věci na základě toho mohu napsat:

    Došlo k vraždě dvou lidí v lese. Tatínek a holčička v kočárku. Tatínek střelený několikrát zezadu do hlavy, holčička v kočárku několikrát střelená do tělíčka.

    Naprosto šílená situace způsobená naprosto šíleným psychopatem.

    Nejspíše na místě nalezeny nábojnice, střely. Nejméně jedna střela vyjmuta ze stromu.

    Střela expanzní. Zakoupí ji jen držitel zbrojního průkazu, který má výjimku. Výjimku nemá každý, musí si o ni požádat. V evidenčním systému policie je zavedeno, kdo si konkrétní střelivo zakoupil, kdy a kde.

    Z nábojnice je zřejmé, o jakého výrobce jde, lze zjistit konkrétní typ výrobku. Byla zneužitá pistole GLOCK, která zanechává specifický otisk údenríku na nábojnici, takový nemá žádná jiná zbraň.

    Již na místě vraždy v lese mohlo být v ideálním případě jasné, že jde o pistoli GLOCK.

    Pokud by došlo k dotazu do evidence, lze vyhledat držitele pistole GLOCK, (event. s dobou vydání zbrojníého průkazu do dvou let dozadu), držitele výjimky na expanzní střelivo, s dohledáním, kdo si dané střelivo zakoupil, kdy a kde.

    Kolik by vyšlo lidí po takovém dotazu? V prvotním podezření mělo být cca 5 000 osob. Šlo o pět tisíc držitelů pistole GLOCK, nebo tito lidé měli i výjimku a zakoupené expanzní střelivo?

    (vycházím z toho, že takové bylo zneužito i u vražd v lese, když u vraždění na fakultě zneužité bylo).

    Po několika dnech policie najde zastřeleného pana Kozáka, několik výstřelů , nejspíš do hlavy, tuším že byla na místě zjevná snaha odřezat mu hlavu. V domě nástražný výbušný systém.

    Další šílený zločin. Dva šílené zločiny v blízké době času i místa.

    Kdo by si to nespojil?

    Následovala informace, že vrah Kozák jede se zbraněmi do školy, je nutné ho mít za podezřelého. Proč? Protože otec. A musí se spojit vraždění v lese a zbraň GLOCK. Nejpozději toto musela policie vědět v 13.22 hodin.

    13:20 – vystupuje z metra ve stanici Staroměstská
    13:22 – policie vysílá hlídku pátrající po Davidu K.
    13:23 – vrah vstupuje do budovy filozofické fakulty
    14:04 – mobil vraha „““““OPĚT“““““ zaregistroval vysílač
    14:57 – policie přijímá první tísňové volání

    Rozdíl 53 minut… Rozdíl mezi životem nebo smrtí.

    Nejpozději ve 14.04 hodin lokalizace mobilu Kozáka. Zjištěná poloha s přesností na stovky metrů. Dvě fakulty. Ta, kde se střílelo, byla blíže zjištěné BTS mobilu vraha.

    Přesto hlídky z místa odjely, ačkoliv v mnoha různých případech policie fungovala preventivně – dokonce na střelbu plynovkou (k zakoupení od 18 let bez zbrojáku) byl například nasazený vrtupník.

    Policie lokalizace ale pokud se nemýlím prováděla i před 14. hodinou a nějaké polohy byly zachyceny. Mobil vraha byl vypnutý a nebyla nejspíš využita tzv. tichá SMS, která by upozornila policii na jeho zapnutí a tím na možnost okamžité následné lokalizace.

    Ovšem pozor – policie zjistila polohu s přesností na stovky metrů, což odpovídá zjišťování polohy podle tzv. přihlášené buňky – to je nejsilnější vysílač v okolí mobilu, na který je mobil připojený. Pak je ale možné provádět triangulaci, nebo trilateraci, a tam lze polohu zjistit s přesností do 20 metrů, ne-li na metry (do pěti metrů). Předpokládám, že vrah Kozák měl mobil v síti 5 G, tam lze polohu zjistit na centimetry.

    To znamená reálně ve většině variant na konkrétní místnost.

    Policie nezajistila už po nahlášené střelbě venkovní perimetr policistou s dlouhou zbraní, tím by nejspíš došlo k „zahnání“ vraha z balkonu a tím k ochraně studentů na římse (došlo k pádu z výšky) a ochraně lidí na ulici, kdy nejméně jeden z lidí na ulici byl postřelený.

    Co mi z toho plyne: k vraždění ve škole vůbec nemuselo dojít. I otec vraha mohl žít.

    Stačilo dohledat držitele zbrojáků z Prahy a SČ kraje, který má Glocka a zakoupil expanzní střelivo konkrétního výrobce.

    Nebo: Stačilo zasílat tichou SMS a provádět opakované lokalizace, nikoliv jen přihlášenou BTS.

    Nebo: Stačilo nechat jednu hlídku na fakultě, kde se vraždilo. Protože předpokládat, že někdo půjde na výuku, když krátce předtím popraví svého otce, je přece absurdní. Navíc: vrah nastoupil ve 12 hodin na autobus, výuka měla začít ve 14 hodin a policie předpokládala, že vrah někde 2 hodiny čeká na výuku?

    Na serveru Neovlivni.cz se uvádí, že profil Kozáka na Telegramu (kde hovoří o střelbě, vraždění) již před vražděním v lese shlédlo cca pět profilů. Nikdo nebyl stíhán pro neoznámení trestného činu, lze se tak domnívat, že šílený profil mohl nahlédnout automatizovaný systém tajné služby…

    V naprosto skvělém systému se nic nemuselo stát.

    :(

    Radek,
    informace@lavache.com

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.